Častějšími dlužníky jsou muži, u seniorů je tomu naopak

Kdo myslíte, že v Čechách častěji dluží – muž nebo žena? Muži, zní správná odpověď. Ale jen ti ve věku mezi 35 až 44 lety. „Přestože obecně platí, že častějšími dlužníky jsou muži, u seniorů je tomu naopak,“ vysvětluje Oldřich Řeháček s odvoláním na data nového projektu Zdluhu.cz.

Kreslená postavička chlapíka s páskou přes oči, kloboukem a písmeno „Z“ v názvu až nápadně připomíná postavu Zorra. „Domnělé shody jsou jen dílem náhody, tvrdí mluvčí projektu.“ Foto: www.zdluhu.cz

Za projektem, který poskytuje dluhové poradenství a zajišťuje zpracování žádostí o osobní bankrot, stojí zkušení právníci z nově založené společnosti INSOLEM Services. Z údajů poskytnutých médiím dále vyplynulo, že v průměru má občan, který se ocitne v insolvenci, devět věřitelů a závazky ve výši 908.171 Kč.

Nejpočetnější skupinu občanů v oddlužení představují lidé středního věku. „O osobní bankrot ale v nemalé míře žádají i mladí lidé do 25 let nebo naopak lidé v důchodovém věku,“ uvedl Řeháček, jeden ze zakladatelů projektu. Vloni bylo podle něj podáno celkem 20 119 žádostí o oddlužení a schváleno bylo 16 655 z nich.

Lidé nestíhají splácet

Na to, že meziročně asi o deset procent vzrostl počet lidí, kteří nestíhají splácet své dluhy, upozornil Bankovní a Nebankovní registr klientských informací, který provozuje společnost CRIF – Czech Credit Bureau. Na konci prvního čtvrtletí 2016 nezvládalo splácet dluhy 337 tisíc osob, což je o 31 000 více než ve stejném období loňského roku.

Tyto údaje přicházejí krátce poté, co sněmovna schválila zákon o úvěru pro spotřebitele a poslala jej do Senátu. Podle nové normy by měl půjčku dostat jen ten, kdo ji bude schopen řádně splácet. Pokud si to poskytovatel půjčky nebo úvěru neprověří, bude smlouva neplatná. Spotřebitel pak nebude muset platit žádný úrok, ostane zpět už zaplacené úroky, a půjčku splatí podle svých možností.

Více než tři miliony dlužníků

Aktuálně celkové zadlužení obyvatel ČR dosáhlo 1,84 bilionu korun (za první čtvrtletí), což je o téměř 117 miliard (o 6,8 procenta) více než ve stejném období předcházejícího roku. A počet lidí s úvěrem se mírně překročil hranici tří milionů. Dlouhodobě zadlužený klient má úvěr v průměrné výši 1,3 milionu korun, zatímco průměrná částka krátkodobého úvěru představuje necelých 160 tisíc korun. V obou případech jde o meziroční nárůst.

Z údajů společnosti CRIF dále vyplývá, že se meziročně asi o šest procent snížil počet klientů bank a finančních institucí nesplácejících dlouhodobý dluh, ale počet klientů nesplácejících krátkodobé dluhy se naopak vyhoupl o 12 procent ve srovnání s předešlým rokem.

Poslední dobou také významně narůstají vícečetné exekuce, což znamená, že je zde čím dál tím více osob, které se dostávají do tíživé dluhové pasti. A tomu podle kritiků nového zákona nezabrání ani regulace úvěrů.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB vnesla na devizové trhy volatilitu

Se společnou evropskou měnou to dnes bylo jako na houpačce. Až do odpoledního zveřejnění rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) euro proti dolaru lehce korigovalo zisky z přechozích dnů směrem k 1,120 USD/EUR. Po …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

V práci mrtvého brouka nehrajte. Prodraží se to

Poradna
Za chyby se platí, s tím většina z nás tak nějak počítá. Ale když opravdu dojde na placení, je rázem po vyrovnanosti. Zvlášť, když jsme udělali chyby v práci a namísto výplaty si domů neseme smutný účet jak z filmové komedie – vytažení, vysušení, odbahnění. Na náhradu za způsobenou škodu však zaměstnavatel nemá nárok automaticky. Na druhou stranu i pouhá nevšímavost nás může stát hodně draho.
Rolovat nahoru