Česká ekonomika je zatím vůči vývoji v zahraničí celkem imunní

Názor
Zpřesněné údaje o růstu tuzemské ekonomiky v loňském posledním čtvrtletí i za celý rok 2018 stále poskytují poměrně pozitivní obrázek. Česká ekonomika totiž loni ve čtvrtém kvartále dokázala celkem solidně „finišovat“, i když dle zpřesněného odhadu meziročně už jen o 2,8 procenta (původní odhad zněl na 2,9 procenta). A to navzdory zpomalování německé ekonomiky a ztrátě dynamiky řady zemí eurozóny.
Vloni se dařilo stavebnictví, které meziročně přidalo takřka osm procent, což souvisí i se zrychlením v čerpání prostředků z fondů EU, které bylo patrné zejména ve druhé polovině loňska. Foto: Pixabay

To však nic nemění na tom, že mezi zeměmi Visegrádské skupiny už tři čtvrtletí v řadě citelně zaostává. Maďarsko dle zpřesněných údajů rostlo v posledním kvartále tempem 5,1 procenta (předběžný odhad hovořil o pětiprocentním růstu). Polsko a Slovensko zatím zůstávají na úrovni původního odhadu, tedy 4,9, resp. 3,6 procenta.

Česká ekonomika zpomaluje výrazněji než další země regionu zejména proto, že dříve než ony narazila na kapacitní omezení. Relativně silná obchodní provázanost se zpomalujícím Německem – tato provázanost je silnější než v případě dalších zemí Visegrádské skupiny – hrála až druhořadou roli.

Česko zůstalo na sklonku roku poměrně imunní vůči vývoji v Německu. Solidní imunitu podpořil stále dobrý výkon průmyslu, dokonce celoevropsky těžce zkoušeného automobilového segmentu. Celkově byla síla zahraniční poptávky po českém zboží příjemným překvapením. Dařilo se také stavebnictví. To přidalo meziročně takřka osm procent, což souvisí i se zrychlením v čerpání prostředků z fondů EU, které bylo patrné zejména ve druhé polovině loňska.

PSALI JSME:
Trh má jasno: Česká ekonomika i v posledním loňském čtvrtletí výrazně zaostala za zeměmi Visegrádu

Pozitivní je, že na růstu ekonomiky se loni ve čtvrtém čtvrtletí silně podílely investice. Meziročně rostly o více než deset procent. Firmy jsou nuceny investovat do rozšiřování kapacit, což bylo další vzpruhou zmíněnému stavebnictví, ale silně investují také do strojového vybavení.

Lepší technologie jim umožní navýšit produktivitu a zůstat konkurenceschopné i v čase, kdy v ČR výrazně stoupají náklady práce, zejména z důvodu citelného růstu mezd a platů. Lepší technologie firmám rovněž umožní čelit chronickému a kritickému nedostatku vhodné pracovní síly, vždyť ČR vykazovala i loni ve čtvrtém kvartále nejnižší nezaměstnanost nejen mezi zeměmi EU, ale také mezi zeměmi OECD.

Za celý loňský rok vykázala ekonomika tříprocentní růst, čímž byl potvrzen předběžný odhad. V letošním roce zejména kvůli nepříznivým zahraničním vlivům tuzemská ekonomika zpomalí, když přidá 2,7 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bankovní asociace předpovídá další zpomalování růstu české ekonomiky

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Bláhový evropský sen o stěhování výroby

Koronavirová pandemie jasně ukázala, jak moc je Evropa závislá na Asii, zejména na Číně a Indii, pokud jde o výrobu zdravotnických přístrojů a vybavení, ale i účinných složek běžně užívaných léčiv. Zatímco v 80. a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč Chorvatsko a Norsko, jako jediné v Evropě, nemají žádné zlato

Analýza
V Evropě jsou jen dvě země, které nedrží ve svých měnových rezervách žádné zlato. Jednou z nich je Norsko, které své rezervy ve výši 33,5 tuny prodalo v roce 2004 za 450 milionů dolarů. Dnes by za ně dostalo dvě miliardy dolarů, ale jak píše web Global Gold News, moc na tom nesejde, protože Norsko je jednou z nejbohatších zemí Evropy a každý Nor tak odporně bohatý, že by se Norsko mohlo nazývat zemí ropných milionářů.
Rolovat nahoru