Česká ekonomika šlape na brzdu

Názor
Předběžný první odhad za třetí kvartál letošního roku nedopadl pro ČR nijak zvlášť lichotivě. Mezikvartální růst propadl na méně než polovinu (z 0,7 % na 0,3 %), meziročně je hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 2,5 %, zatímco třeba Maďarsko si v tomto období připsalo pět procent. Je to v každém případě lepší výsledek než u Slovenska, které aktuálně roste polovičním tempem.
Průmysl jako dřívější motor ekonomiky si vybírá oddechový čas. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na českou ekonomiku doléhá útlum evropské ekonomiky, byť třeba na výsledcích zahraničního obchodu to vidět přímo není. Na druhou stranu negativní výhled našich hlavních obchodních partnerů nutí tuzemské firmy přehodnocovat investice a být opatrnější v jakémkoliv podnikatelském rozletu. Proto se asi jako nejméně příznivá ukáže, až budou známa podrobná čísla, právě investiční aktivita.

Ekonomiku v tuto chvíli táhne vzhůru na poptávkové straně spotřeba domácností poháněná rostoucími mzdami v soukromém i veřejném sektoru a nízkou nezaměstnaností. Na nabídkové straně tak logicky posiluje obchod a vše s ním spojené. Pozitivně přispělo k růstu nejspíše i stavebnictví, zatímco průmysl jako dřívější motor ekonomiky si vybírá oddechový čas.

Jde sice zatím jen o předběžný odhad, takže na detaily si musíme ještě počkat. V každém případě toto číslo zaostává za prognózou ČNB zveřejněnou minulý týden o dvě desetiny procentního bodu, takže akutnímu růstu sazeb rozhodně nenahrává.

Slabé výsledky očekáváme i za poslední čtvrtletí roku, kdy se růst dostane nejspíš až na hranici dvou procent. Velkou neznámou zůstávají na české straně investice, na té zahraničí zejména vývoj poptávky po osobních automobilech, vše kolem brexitu a zejména směr německé ekonomiky.

Autor je analytik Československé obchodní banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika si udržuje celkem solidní tempo růstu

×
 1. 14. listopadu 2019 – Lukáš Kovanda = Tuzemská ekonomika si udržuje celkem solidní tempo růstu

  15. listopadu 2019 – Petr Dufek = Česká ekonomika šlape na brzdu

  Tak se ale chlapci dohodněte, šlapeme na brzdu nebo rosteme ? Nebo si každý rádoby “ekonom” jako je Dufek a Kovanda jen hrají na vlastním písku ? 🙂

  • Dobrý den, rozumíme, zejména v kontextu posledních článků o výsledcích tuzemské ekonomiky.
   Je to dáno tím, že jsme názorový web a každý z autorů má na věc jiný názor.
   Redakce

 2. Hoši, tyhle názory které tady píšete jsou o ničem. Postavte deset lidí vedle sebe a každý Vám řekne něco jiného. Nic ve zlém, ale takovéto psaní svého názoru nikam nevede. To teda nic nepište, jak si čtenář potom má udělat úsudek co je a co není pravda. To je psaní fakt o ničem !!!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

MMF snížil prognózu globální ekonomiky

Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý týden ve středu zveřejnil svoji nejnovější prognózu dopadu koronakrize na globální ekonomiku. Není překvapením, že MMF svůj předchozí odhad z dubna posunul ještě více směrem …

Zevlování za nově tištěné miliardy

Koronavirová krize začala jako nabídkový šok, jenž postupně přerostl a slil se s šokem poptávkovým. Synergický efekt těchto dvou šoků je tak silný, že nyní vyvolává šok realokační. Firmy zjišťují, že některé …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru