Právě v období jarních prázdnin je na sjezdovkách a v běžkařských stopách nejvíce milovníků zimních sportů. Letos mnozí z nich kvůli nedobrým sněhovým podmínkám vyrazili do ciziny – nejčastěji do Itálie, Rakouska a Francie. Velmi oblíbené jsou podle ERV Evropské pojišťovny italské pětidenní pobyty, které si lyžaři pořídí v balíčku rovnou se skipasy.
Lidé do zahraničí vyjíždějí často i vícekrát za sezónu. Lákají je tam především delší sjezdovky, kvalitnější sníh nebo kratší doba čekání na lanovku a vlek.
V České republice se zima na horách bez technického sněhu už téměř neobejde a mnohé rodiny proto stále častěji volí zahraniční destinace. Tamní střediska nabízejí nejen skvělé sněhové podmínky, kvalitní služby, ale především mnohakilometrové a perfektně upravené sjezdovky.
Vyšší zájem o Alpy
Vyšší poptávku o zahraniční lyžování letos pociťují i cestovní kanceláře. „Zájem o lyžařské zájezdy v Alpách skutečně roste, meziročně o víc než deset procent. V letošní sezóně předpokládáme, že se znovu dostaneme nad hranici sto tisíc klientů za sezónu,“ řekl Jan Bezděk, mluvčí cestovní kanceláře Nev-Dama.
Zájezdy se tradičně nejvíce prodávají do Itálie a Rakouska. „Největší zájem mezi našimi klienty je jednoznačně o italské Alpy a střediska jako Val di Fiemme, Monte Bondone, Santa Caterina, Bormio nebo Livigno,“ sdělil Bezděk. Rakouskými favority jsou potom oblasti Kaprun, Dachstein, Brixental, Schladming nebo Nassfeld. Ve Francii vede Tignes a Les Menuires.
Češi nejčastěji vyjíždí na klasické týdenní pobyty, velmi oblíbené jsou i zkrácené pobyty se čtyřdenním lyžováním. Často lidé do zahraničí na hory vyráží i vícekrát za sezónu. Cenově nejvýhodněji vychází balíčky pobytů v Itálii, které už obsahují ubytování a skipasy dohromady.
Povinné pojištění odpovědnosti
„Pobyt na pět nocí s polopenzí a čtyřdenním skipasem vyjde pro dva dospělé a dvě děti do osmi let kompletně na necelých 15 tisíc korun. Součástí nákupu lyžařského zájezdu je v naprosté většině případu také cestovní pojištění, které je zvlášť u tohoto typu dovolené téměř nutností,“ poznamenal Bezděk.
Nezbytnost pojištění potvrzuje i Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny: „Už od ledna 2022 je v Itálii dokonce povinné mít sjednané pojištění odpovědnosti, a pokud ho lyžaři nemají, hrozí jim pokuta do výše až sto padesát eur,“ upozornil.
Podle Kateřiny Chaloupkové, výkonné ředitelky Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, čeští milovníci lyžování objevují také jiná střediska zimních sportů, než jsou ta tradiční v „blízkých“ Alpách – dokonce i mimo Evropu.
„Rostoucí prodeje zaznamenáváme ve Slovinsku a Polsku, jejichž střediska prošla značnou modernizací. V menší míře pak cestují čeští lyžaři do horských oblastí v Bulharsku, Severní Makedonii, Andoře, Gruzii či Turecku, nebo dokonce do Kanady a Kyrgyzstánu,“ sdělila Chaloupková.