Počasí nepřeje lyžování, české rodiny více vyrážejí do ciziny

Sněhové podmínky na českých horách nejsou zatím příliš dobré. Ostatně kvůli nedostatku sněhu museli pořadatelé zrušit letošní ročník Jizerské padesátky, která měla vyvrcholit o tomto víkendu. Jak redakci FAEI.cz sdělila na základě svých dat ERV Evropská pojišťovna, čeští lyžaři mnohem častěji vyrážejí do zahraničních horských středisek.
Když si chtějí Češi lyžování skutečně užít, vyrážejí často na sjezdovky v Alpách. Ilustrační foto: Pixabay.com

Právě v období jarních prázdnin je na sjezdovkách a v běžkařských stopách nejvíce milovníků zimních sportů. Letos mnozí z nich kvůli nedobrým sněhovým podmínkám vyrazili do ciziny – nejčastěji do Itálie, Rakouska a Francie. Velmi oblíbené jsou podle ERV Evropské pojišťovny italské pětidenní pobyty, které si lyžaři pořídí v balíčku rovnou se skipasy.

Lidé do zahraničí vyjíždějí často i vícekrát za sezónu. Lákají je tam především delší sjezdovky, kvalitnější sníh nebo kratší doba čekání na lanovku a vlek.

V České republice se zima na horách bez technického sněhu už téměř neobejde a mnohé rodiny proto stále častěji volí zahraniční destinace. Tamní střediska nabízejí nejen skvělé sněhové podmínky, kvalitní služby, ale především mnohakilometrové a perfektně upravené sjezdovky.

PSALI JSME:
Alkohol si dopřeje až 40 procent lyžařů, ukazuje průzkum

Vyšší zájem o Alpy

Vyšší poptávku o zahraniční lyžování letos pociťují i cestovní kanceláře. „Zájem o lyžařské zájezdy v Alpách skutečně roste, meziročně o víc než deset procent. V letošní sezóně předpokládáme, že se znovu dostaneme nad hranici sto tisíc klientů za sezónu,“ řekl Jan Bezděk, mluvčí cestovní kanceláře Nev-Dama.

Zájezdy se tradičně nejvíce prodávají do Itálie a Rakouska. „Největší zájem mezi našimi klienty je jednoznačně o italské Alpy a střediska jako Val di Fiemme, Monte Bondone, Santa Caterina, Bormio nebo Livigno,“ sdělil Bezděk. Rakouskými favority jsou potom oblasti Kaprun, Dachstein, Brixental, Schladming nebo Nassfeld. Ve Francii vede Tignes a Les Menuires.

PSALI JSME:
Kde se nejčastěji kradou lyže? A kdy je pojištění nechrání?

Češi nejčastěji vyjíždí na klasické týdenní pobyty, velmi oblíbené jsou i zkrácené pobyty se čtyřdenním lyžováním. Často lidé do zahraničí na hory vyráží i vícekrát za sezónu. Cenově nejvýhodněji vychází balíčky pobytů v Itálii, které už obsahují ubytování a skipasy dohromady.

Povinné pojištění odpovědnosti

„Pobyt na pět nocí s polopenzí a čtyřdenním skipasem vyjde pro dva dospělé a dvě děti do osmi let kompletně na necelých 15 tisíc korun. Součástí nákupu lyžařského zájezdu je v naprosté většině případu také cestovní pojištění, které je zvlášť u tohoto typu dovolené téměř nutností,“ poznamenal Bezděk.

PSALI JSME:
Na italské sjezdovky po Novém roce jen s pojištěním odpovědnosti

Nezbytnost pojištění potvrzuje i Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny: „Už od ledna 2022 je v Itálii dokonce povinné mít sjednané pojištění odpovědnosti, a pokud ho lyžaři nemají, hrozí jim pokuta do výše až sto padesát eur,“ upozornil.

Podle Kateřiny Chaloupkové, výkonné ředitelky Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, čeští milovníci lyžování objevují také jiná střediska zimních sportů, než jsou ta tradiční v „blízkých“ Alpách – dokonce i mimo Evropu.

„Rostoucí prodeje zaznamenáváme ve Slovinsku a Polsku, jejichž střediska prošla značnou modernizací. V menší míře pak cestují čeští lyžaři do horských oblastí v Bulharsku, Severní Makedonii, Andoře, Gruzii či Turecku, nebo dokonce do Kanady a Kyrgyzstánu,“ sdělila Chaloupková.

PSALI JSME:
Dva miliony za metr. Nejdražším lyžařským střediskem je americký Aspen

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.