Česko loni v žebříčku zadluženosti zemí EU dopadlo nejhůře od krizového roku 2013

Česko bylo loni devátou nejméně zadluženou zemí Evropské unie. Tak špatně na tom předtím bylo naposledy v krizovém roce 2013. Naopak nejlepších výsledků v tomto miléniu dosahovalo v letech 2016 až 2020, kdy bylo soustavně čtvrtou nejméně zadluženou zemí EU.
České veřejné finance patří v rámci EU nadále k těm, jež vykazují nadprůměrně dobrou kondici. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ukazuje se tedy, že hůře než některé jiné země EU zvládlo zejména pandemii covidu, protože v jejím důsledku si pohoršilo ze čtvrté na osmou příčku. Nutno ale také doplnit, že na zhoršení pozice Česka mezi lety 2020 a 2022 má lví podíl nejen boj s dopady covidu, ale také takzvané zrušení superhrubé mzdy.

To bylo schváleno koncem roku 2020, s platností od roku 2021. České veřejné finance tento zásah ročně připravuje o sto miliard korun a více.

Celkově však české veřejné finance patří v rámci EU nadále k těm, jež vykazují nadprůměrně dobrou kondici. Navíc letošní rok představuje rok zásadní stabilizace veřejného zadlužení, i díky loni prosazenému konsolidačnímu balíčku. Česko by tak ani v příštích letech nemělo vpadnout z první desítky nejméně zadlužených zemí EU.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB