Chytré spotřebiče jako oko pro šmírování domácností

Robotické vysavače, dětské chůvičky nebo supermoderní televize. Stále chytřejší domácí spotřebiče se mohou stát okem, přes nějž hackeři nahlédnou do útrob českých domácností – do ložnic i dětských pokojů.
Chytré spotřebiče se mohou změnit ve šmírovacího Velkého bratra. Foto: Pixabay.com

Čím dál více lidí oceňuje možnost ovládat svoji domácnost a zařízení na dálku. Mohou si například na dálku zapnout topení, pračku nebo pustit robotický vysavač. A domů se vrátit k hotovému. Anebo jim domácí spotřebič sám řekne, že potřebuje doplnit nebo naopak vyprázdnit.

Experti na kybernetickou bezpečnost ovšem varují, že chytré přístroje mohou například přes vestavěné kamery otevřít bránu do nejintimnějšího soukromí obyvatel. A nezvaní hosté toho skutečně občas využijí.

„Čas od času se v médiích objeví různé zprávy o tom, že některé z chytrých zařízení příliš sledují třeba provoz v domácí wi-fi síti a tato data odesílají bůhví kam. Pověstné jsou v tomto třeba chytré robotické vysavače. Otázka kybernetické bezpečnosti a soukromí na síti zřejmě bude v souvislosti s chytrými domácnostmi stále aktuálnější,“ upozorňuje například společnost E.on.

Pozorující chůvičky

O chytré spotřebiče se přitom podle průzkumu společnosti Cleverance zajímá téměř každá druhá domácnost. A zatímco o ochraně dat v počítači nebo mobilu lidé něco tuší, chytré spotřebiče tolik neřeší.

„Přitom právě tato zařízení jsou schopna zásadního vpádu do soukromí a jejich zabezpečení se dá bohužel prolomit vcelku snadno. Zároveň mohou sloužit jako špatně střežená brána do celé domácí sítě, což může být ještě nebezpečnější,“ říká expert na kybernetickou bezpečnost Karel Obluk, který v minulosti například vedl vývoj antivirového softwaru AVG.

Snad nejhůře chráněné jsou přístroje, které lidé umisťují do dětských pokojů, například dětské chůvičky připojené přímo na internet. Od loňského prosince se potýká se sérií hackerských útoků americká společnost Ring, jejíž zařízení útočníci použili mimo jiné ke strašení malých dětí v jejich pokojích nebo k vydírání obyvatel.

„Jakmile se hackeři nabourají do zařízení a sítě, mohou získat přístup k osobním údajům a datům na jiných zařízeních v síti nebo třeba spustit nahrávání obrazu a zvuku, popřípadě mluvit z reproduktoru,“ varuje Obluk.

PSALI JSME:
Inteligentní domácnosti na vzestupu? Za pět let by jich v Česku mohlo být 15 %

Pozor na kamery

Podle průzkumu společnosti SAM Seamless Network je v rámci domácnosti nejvíce zranitelná ve 47 procentech případů IP kamera připojená na síť, v 15 procentech pak centrály typu Amazon Alexa nebo Google Home. Známé jsou i případy nezabezpečených chytrých sexuálních pomůcek, které nejenže sbírají data o četnosti použití, ale jsou také schopny pořizovat audiovizuální záznamy, na něž se může kdokoli zvenku připojit.

To, že kybernetické útoky na domácnosti nejsou nijak výjimečné, ukázala i studie společnosti Avast. Podle ní se terčem útoků stávají až dvě z pěti domácností připojené na síť internetu věcí. Hackeři také snadno poznají, zda jsou zrovna lidé doma, například podle údajů na chytrém termostatu topení.

Česká policie varuje, že četnost kyberzločinů, mezi něž patří rovněž takzvaný hacking, v posledních letech rapidně stoupá. Vloni kriminalisté zaznamenali bezmála 8,5 tisíc kybernetických zločinů, což je o čtvrtinu více než v roce 2018. Na internetu se pachatelé dopouštějí zejména podvodů nebo mravnostních prohřešků.

Při problémech nebo podezření na narušení by se měli lidé obracet na výrobce nebo prodejce zařízení. Světové antivirové společnosti také nedávno uvedly na trh zařízení, které monitoruje dění v domácích sítích a zabraňuje jejich narušení.

PSALI JSME:
Jak si lidé v minulém století představovali „chytrou domácnost“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Koronavirové pasy lákají hackery i podvodníky

Od března do května vzrostl počet prodejců padělaných koronavirových potvrzení o 500 procent, což ukazuje, že dovolenková sezóna přitahuje uživatele, kteří se chtějí vyhnout kontrolám. Informoval o tom výzkumný tým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru