Daňové a právní novinky v roce 2020: „Daňový balíček“ zruší nejednu výhodu

Téma týdne
Od ledna začne platit hned několik novinek v daňové a právní oblasti. Ve spolupráci s daňovými experty z PwC Česká republika a advokáty z PwC Legal jsme připravili přehled nejvýraznějších změn. V dnešním díle se budeme věnovat tzv. daňovému balíčku.
Schválený daňový či sazbový balíček zvyšuje také spotřební daň z lihu, z tabákových výrobků a ze zahřívaných tabákových výrobků. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Velmi významnou změnou je i 17. prosince sněmovnou opětovně schválený daňový balíček. Pokud se u něj stihne dokončit legislativní proces, zavede už od ledna mnoho změn.

Dochází například ke změně daňové uznatelnosti tvorby tzv. technických rezerv u pojišťoven. Nově budou daňově uznatelné pouze solventnostní rezervy tvořené podle zákona o pojišťovnictví a nikoliv všechny zaúčtované rezervy (které obsahují např. rezervy na pojistné události a u životního pojištění i rezervy na budoucí nároky oprávněných osob).

„V minulosti vytvořené účetní rezervy s výjimkou uznatelných solventnostních rezerv budou dodaněny ve dvou následujících zdaňovacích obdobích,“ dodává partner PwC Česká republika a expert na daně David Borkovec.

Ruší se také výhodné zaokrouhlování srážkové daně z tvz. „korunových dluhopisů“ emitovaných před 1. lednem 2013 na celé koruny dolů u jednotlivého dluhopisu. „V praxi to znamená, že i u těchto dluhopisů, jsou-li držené fyzickou osobou nebo daňovým nerezidentem, se bude srážet 15% daň z příjmů,” vysvětluje partner PwC Česká republika David Borkovec.

PSALI JSME:
Sněmovna schválila „daňový balíček“. Co to znamená?

Snižuje se i rozsah osvobození výher z hazardních her od daně z příjmu fyzických osob. Nově lze osvobození uplatnit u loterií do výše výhry 1 milionu korun a u ostatních hazardních her maximálně do výše rozdílu mezi úhrnem výher z jednotlivého druhu hazardní hry a úhrnem vkladů ve výši milion korun za rok.

Dochází i ke zvýšení daně z hazardních her. Namísto původně plánovaného zvýšení daně ze všech hazardních her (s výjimkou technických) se zvýšení týká pouze loterií, u kterých sazba daně roste z 23 % na 35 %.

Schválený daňový či sazbový balíček také zvyšuje spotřební daň z lihu, z tabákových výrobků a ze zahřívaných tabákových výrobků. „Z novely bylo naopak vypuštěno původně plánované zrušení osvobození plynu pro domovní kotelny od daně ze zemního plynu,“ dodává David Borkovec z PwC Česká republika.

PSALI JSME:
Češi vloni prosázeli historicky rekordní balík peněz

×
  1. DANĚ POTŘEBUJEME DO POKLADNY ABY JSME ZALEPILI DÍRY KTERÉ NAPÁCHALA PRAVICE VYRABOVANÝ DŮCHODOVÝ FOND 360 MILIARD, SOLARY 600 MILIARD !!KALOUSEK UDĚLAL SEKERU 600 MILIARD TAK CO DODAT ?? ALE POKUD NĚKDO OPERUJE ŽE JDE O ZDRAVÍ LIDÍ !!!!TAK AŽ ZAKÁŽOU V POTRAVINÁCH 90% ÉČEK,PALMOVÝ HNUS,A PRODUKTY TYPU PRŮMYSLOVÝCH TUKŮ A BUDEME ZDRAVÍ AŽ MOC A TO ONI NECHTĚJÍ ????

    • A co udělal fenomenální koblihář Babiš za dobu, kdy byl u vesla a mohl využít velké konjuktury? Jak vidět nic, jinak by tyto daně nepotřeboval. Řídit stát neumí a nikdy neuměl, jen vytvořil lep pro méně chápající, kteří si na něj sedli z volili ho. a teď s tím mají problém všichni, ne jen tak opovrhovaná pravice…

  2. NA JEDNU STRANU NALÁKAJÍ LIDI NA SÁZENÍ, A NA DRUHOU TAK VYSOKÉ DANĚ! 35%! TO JE SÍLA, KDYBY STRHÁVALI 10%, TO BY TAK BYLO ADEKVÁTNÍ!

  3. Babiš vsadil na méně chápavé voliče a má se dobře. Bude zvolen opakovaně až do své smrti. Má na své straně všechny seniory a nyní už také státní zaměstnance. Ostatní občané jsou mu u (_!_). Seniorů a státních zaměstnanců už bude jen přibývat a tak má Babiš vítězství v kapse. Je mi líto mladých lidí,kterým senioři se svým guru Babišem prožrali budoucnost.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky trhají rekordy

Podmínky pro pořízení vlastní nemovitosti jsou stále příznivější. Průměrná úroková sazba hypoték klesla pátý měsíc v řadě, a tak byl zájem o financování bydlení úvěrem v srpnu rekordní.

Regionální měny neměly svůj týden

Regionálním měnám se tento týden nedařilo. Česká koruna ztratila 0,7 % a v pátek v odpoledních hodinách se obchodovala za 26,73 CZK/EUR. V průběhu týdne se propadla dokonce až na 26,85 CZK/EUR, což byla nejslabší …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru