Devizové trhy se v tomto týdny výrazně zklidnily

Názor
Zatímco první týdny po vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajině byly na finančních a komoditních trzích ve znamení vysoké volatility, tento týden byl prvním, který se vyznačoval výrazným snížením kolísavosti. K poklidnějšímu vývoji na akciových i devizových trzích přispěla absence zásadních informací z fronty i relativně nezajímavý ekonomický kalendář.
Dolar je nadále podporován svou pozicí měny bezpečného přístavu v dobách zvýšeného geopolitického rizika. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zasedání klíčových centrálních bank se uskutečnilo v předchozích týdnech, chyběla i čerstvá „tvrdá“ ekonomická data. Publikovány byly pouze „měkké“ sentiment indikátory. Březnové PMI z velkých evropských zemí nakonec kvůli válce na Ukrajině nezaznamenaly tak výrazné propady, jak se trhy obávaly.

Ve Spojených státech dokonce aktivita v průmyslu i sektoru služeb proti únoru dále vrostla. Naopak v pátek zveřejněný německý Ifo index podnikatelské důvěry za březen zklamal, a to zejména ve složce očekávání.

Euro se proti dolaru prakticky po celý týden drželo relativně stabilní v blízkosti hladiny 1,10 USD/EUR, v celotýdenním hodnocení o necelé půl procento získal dolar. Ten je nadále podporován svou pozicí měny bezpečného přístavu v dobách zvýšeného geopolitického rizika a atraktivnějším úrokovým diferenciálem.

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka bude měnovou politiku utahovat více a déle

Ve středoevropském regionu kralovala česká koruna, i když i tady byl kurzový vývoj o mnoho klidnější. V celotýdenním hodnocení si koruna polepšila o zhruba tři čtvrtiny procenta. Naopak maďarský forint spíše stagnoval, polský zlotý dokonce o necelé půl procento oslabil. Korunu podporuje zejména rostoucí úrokový diferenciál.

S blížícím se zasedáním Bankovní rady České národní banky k měnové politice příští čtvrtek se během týdne razantně zvyšovala tržní očekávání na vzestup klíčové měnověpolitické sazby. Během týdne o celý 25 bodový „hike“. Nyní tak trh předvídá pro příští týden zvýšení sazeb o 75 bazických bodů. Trhy v tomto směru podpořila zejména jestřábí vyjádření členů bankovní rady.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká národní banka přitvrzuje, úroky hypoték mohou vzrůst až k 7 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.