Důvěra v českou ekonomiku dál klesá

Názor
Podle měření Českého statistického úřadu se v říjnu opět snížila souhrnná důvěra v tuzemskou ekonomiku. Ke zhoršení došlo jak v případě podnikatelů, tak i spotřebitelů.
Nálada v tuzemském průmyslu je špatná především z důvodu chybějících komponent a materiálů do výroby. Ilustrační foto: Škoda Auto

V případě podnikatelů byl důvodem snížení důvěry vývoj v průmyslu. Ve stavebnictví důvěra stagnovala. Naopak k dalšímu zlepšení došlo v sektoru obchodu a služeb. Důvěra v průmyslu se v říjnu snížila na stejnou úroveň, jaké dosahovala vloni v listopadu, tedy v době, kdy obavy z pandemie byl velmi silné.

Nyní je nálada špatná především z důvodu chybějících komponent a materiálů do výroby. Takový výsledek za říjen indikuje slabost průmyslové výroby i ve čtvrtém čtvrtletí poté, co ve třetím čtvrtletí pravděpodobně klesla. Ekonomiku naopak do kladných temp budou táhnout obchod a služby, jejichž důvěra roste na předpandemické úrovně.

PSALI JSME:
Ekonomická aktivita v eurozóně zpomaluje

Naopak další pokles spotřebitelské důvěry indikuje ochlazení spotřebitelského apetitu. Zde dochází k trendovému snížení od června, kdy index po konci protiepidemických opatření výrazně vzrostl. I když se zde nenachází tak nízko, jako byl během pandemie, přesto je relativně vzdálen úrovním, kterých dosahoval během klidných období růstu ekonomiky.

Zrychlení inflace silně k poklesu důvěry přispělo. Statistický úřad uvádí, že počet respondentů obávajících se dalšího růstu cen byl v říjnu nejvyšší v historii zjišťování. V souhrnu indikuje říjnový propad důvěry v ekonomiku další zpomalení ekonomiky. Ta se ve druhé polovině roku bude pravděpodobně nacházet blízko stagnace, takže nelze vyloučit ani její pokles.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko letos poroste zřejmě méně, než nově prognózuje MMF

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ekonomická aktivita v eurozóně zpomaluje

Růst ekonomické aktivity v eurozóně zpomaluje, zejména v důsledku slabšího růstu v sektoru služeb, kde se projevují obavy z pandemie covid-19. Problémy se ale rýsují také ve zpracovatelském průmyslu.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB