Džungle hypoték

Najít nejvýhodnější hypotéku je pro průměrného občana oříšek. Spolehne-li se na selský rozum a vyhledá webou kalkulačku, v devíti případech z deseti nejspíš naletí zprostředkovatelům nebo přímo bankám, které tyto oblíbené vyhledávací nástroje nabízejí. A protože statistická čísla jsou velmi ohebná, je obtížné najít objektivní porovnání.
Ilustrační foto: Freedigitalphotos.net

Jako příklad uveďme hypotéční hit UniCredit banky, jež nabízí úročení 1,49 %. Chybí ovšem upozornění, že tato sazba není pro každého. Podmínkou k jejímu získání je zřízení běžného účtu, využívání kreditní karty a pojištění hypotečního úvěru, jehož výši vypátrat je krátká akce jen pro zkušené pařmeny. Pojistka činí 3 % z výše úvěru a platí se jednorázově. U naší modelové půjčky 2 mil. Kč na 20 let s tříletou fixací jde o 40 tis. Kč, další 2,5 tis. Kč se platí za sjednání úvěru. A teď spočítat, jaké budou skutečné náklady na tuto hypotéku, to je práce pro analytiky a bankéře, kteří to vymysleli.

Také mBank s lichotivým úvěrem za 1,69 % nezapočítává povinné pojištění schopnosti splácet s jednorázovou platbou na první 2 roky ve výši 1,5 % z výše úvěru. Takže 40 tisíc do začátku a pak každý rok 0,025 měsíčně z dlužné částky, což je pětistovka měsíčně. Za schválení úvěru se však neplatí. A tak to jde dál, u každého se najde něco.

Prosekat se džunglí všelijakých podmínek a závazků za doprovodu šalebných úsměvů bankovních úředníků je pro odolné nátury, a tak není divu, že v tabulce objemu sjednaných hypoték zveřejněných portálem iHNed.cz drží největší podíl Hypoteční banka (10,2 mld. Kč) následovaná KB (9,57 mld. Kč), Českou spořitelnou (9,4 mld. Kč), Raiffeisenbank (3,01 mld. Kč) a UniCredit (2,48 mld. Kč).

Pikantní na tomto pořadí je, že je zcela opačné než žebříček nejvýhodnějších hypoték (viz tabulka). Balamutění marketérů, píaristů a zprostředkovatelů na českou populaci docela dobře zabírá.

Počty i objemy sjednaných hypotečních úvěrů rostou meziročně o desítky procent a hravě překonávají maxima z období před hypoteční krizí. Celkem banky v dubnu rozpůjčovaly 16 mld. Kč a stavební spořitelny přidaly necelé 4 miliardy. Při tomto tempu banky letos sjednají úvěry za více než 200 mld. Kč.

V dubnu si sjednalo hypotéku 8950 lidí. Loni v dubnu jich bylo o 1757 méně. V meziročním srovnání počet klientů s hypotékou vzrostl téměř o čtvrtinu a celková suma sjednaných úvěrů stoupla o 34 % na 15,96 miliardy korun. Dosavadní rekord z roku 2007 (12,7 mld. Kč) letos banky překonaly o více než 3 miliardy.

Raketový růst objemu sjednaných hypoték souvisí s rostoucí výší půjčené částky. Zatímco loni průměrná částka jen dvakrát vystoupala nad 1,7 milionu Kč, letos se tam drží již 4 měsíce v řadě a v uplynulém měsíci vystoupala na 1,783 mil. Kč. Příčinu nárůstu průměrné výše hypotéky vidíme především v příznivých sazbách hypoték s vyšším LTV, větší intenzitě výstaveb rodinných domů a rostoucích cenách nemovitostí obecně.

Trh opět zažívá hypoteční boom. Klesající nezaměstnanost, nízké sazby a dostatečně široká nabídka nemovitostí jsou hlavními příčinami růstu zájmu o úvěry na bydlení a oproti roku 2013 mnohem menší roli hraje refinancování, které se na celkovém objemu sjednaných hypoték podílí zhruba 23 %. Po očištění je zřejmé, že suma nově sjednaných hypoték je letos vyšší než v roce 2007, kdy i u nás vrcholila hypoteční horečka, kterou následně zchladila americká hypoteční krize. Ačkoliv nyní je situace odlišná, ČNB vývoj na trhu pozorně monitoruje a zvažuje omezení maximální výše a doby splatnosti úvěrů.

V úhrnu tedy v letošním roce očekáváme, že budou poskytnuty úvěry na bydlení v celkové částce 200 miliard Kč!

Při stávajícím rychlém tempu nárůstu nových obchodů se obáváme, že některé banky mohou narazit na hranici svých kapacit a především v letních měsících, kdy zaměstnanci čerpají dovolené, může docházet k prodlužování doby schvalování úvěrů. Zároveň také nevylučujeme, že banky začnou prostřednictvím ceny korigovat příliv poptávky a úrokové sazby mohou v některých bankách vzrůst. V tuto chvíli průměrná nabídková úroková sazba činí 2,15 %, v praxi však klient může získat úrokovou sazbu o více než půl procenta nižší. Jen je třeba mezi bankami pečlivě vybírat.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Bohatých Číňanů je už více, než bohatých Američanů

Navzdory vleklé obchodní válce se Spojenými státy je čínská ekonomika stále silnější. A to navzdory klesající dynamice svého růstu. Nejnověji to dokumentují čísla švýcarské banky Credit Suisse. Vyplývá z nich totiž, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru