ECB nezvýší sazby ani příští rok

Názor
Globálních devizové trhy včera vstřebávaly středeční zasedání Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) a čtvrteční rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB). Přestože zasedání Fedu mělo více jestřábí vyznění, než trhy očekávaly, dolar k euru bezprostředně po zveřejnění rozhodnutí ECB mírně ztrácel. Tuto ztrátu však nakonec z velké většiny umazal a vrátil se do blízkosti 1,13 dolaru za euro.
ECB podle očekávání rozhodla o ukončení pandemického programu nákupu aktiv. Ilustrační foto: Pixabay.com

ECB včera dle očekávání rozhodla o ukončení programu PEPP (pandemický program nákupu aktiv, pozn. red.) v březnu 2022, zvýšení sazeb v příštím roce její předsedkyně Christine Lagardeová označila za velmi nepravděpodobné. V rámci aktualizované prognózy ECB revidovala výrazně směrem nahoru inflaci, která by měla v příštím roce dosáhnout 3,2 procenta (oproti 1,7 % v minulé prognóze, pozn. aut.).

ECB navíc identifikuje riziko ještě vyšší inflace. Stejně jako v případě Fedu bylo i z prohlášení ECB v souvislosti s inflací odstraněno slovo „dočasná“. Co se týče samotného nákupu aktiv, k ukončení programu PEPP dojde v březnu příštího roku.

Dopad jeho ukončení se ale bude ECB snažit vyhladit dočasným zvýšením objemu nákupů v rámci APP (Asset Purchase Programme, pozn. red.), a to zhruba v rozsahu očekávaném našimi kolegy z Société Générale (40 mld. eur ve druhém čtvrtletí, 30 mld. eur ve třetím a 20 mld. eur od čtvrtého čtvrtletí 2022, pozn. aut.).

PSALI JSME:
ECB oznámí konec pandemického programu

Zavřít reklamu ×
  1. Je jasné že jakékoli zvýšení sazeb by Řecko, Itálii, Španělsko a vlastně všechny předlužený státy dovedlo do recese nebo insolvenci(krachu). A musely by to platit ostatní členové eurozóny…..v lepším případě. Stejně k tomu jednou dojde(krach), ale až to bude, bude to velká bouře.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB