Ekonomika EU loni vzrostla o 1,4 procenta

Názor
Spojené státy vykázaly v loňském roce nejpomalejší růst ekonomiky od roku 2016. Přesto americká ekonomika rostla výrazně rychleji než ekonomika Evropské unie, která i přes uvolněnou měnovou politiku není schopna šlápnout na plyn.
Současný růst eurozóny je vzhledem k uvolněné měnové politice Evropské centrální banky velice slabý. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco se česká ekonomika dotahuje na průměr Evropské unie, postavení evropské ekonomiky se vůči Spojeným státům a Číně zhoršuje. Evropská unie dosahuje dlouhodobě nižšího ekonomického růstu kvůli regulatorní zátěži a vysoké míře daňového a odvodového zatížení.

Podle dnes zveřejněné zprávy Eurostatu vzrostl v uplynulém roce hrubý domácí produkt eurozóny o 1,2 procenta a celé evropské unie o 1,4 procenta. Země platící eurem i ostatní země Evropské unie v průměru rostly pomaleji než Česká republika. Naše ekonomika by dle odhadu Ministerstva financí ČR měla za celý loňský rok vzrůst přibližně o 2,5 procenta. To by nám umožnilo přiblížit se k unijnímu průměru v klíčovém ukazateli, který přepočítává hrubý domácí produkt vůči počtu obyvatel a dalším ekonomickým veličinám.

PSALI JSME:
Bankovní asociace: Česká ekonomika zpomaluje, odraz ode dna ji čeká v roce 2021

V meziročním srovnání dochází ke zpomalování ekonomického růstu v eurozóně i v Evropské unii. Ve třetím čtvrtletí 2019 rostla ekonomika eurozóny o 1,2 procenta a ekonomika Evropské unie o 1,4 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí 2019 však došlo ke zpomalení na 1,0 respektive 1,1 procenta. Tento vývoj lze označit za nepříznivý. Evropští představitelé by měli zvážit, zda by bylo vhodné přistoupit k novým stimulačním opatřením.

Současný růst eurozóny je vzhledem k uvolněné měnové politice Evropské centrální banky velice slabý. Česká ekonomika rostla přibližně dvakrát rychlejším tempem než ekonomika eurozóny. Přitom máme výrazně utaženější měnovou politiku. To by v dlouhodobém horizontu mělo přispět k posilování kurzu koruny vůči euru.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Šéfové světových firem jsou nejpesimističtější od poslední krize

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.