Firmy jako Burberry čekají prudký propad zisku

Názor
Nákaza koronavirem se šíří dále. „Počítadlo smrti“ se už přehouplo přes cifru 800. Nákaza tak už nyní usmrtila více lidí než infekce SARS v letech 2002 a 2003, která měla na svědomí 774 zemřelých. Neblahý ekonomický dopad je však v případě koronaviru závažnější již delší dobu, jelikož asijské země jsou z hospodářského hlediska celosvětově mnohem významnější než před sedmnácti lety.
Burberry dosud zavřela 24 ze svých 64 obchodů, které na pevninské Číně má. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jejich příspěvek ke světovému ekonomickému výkonu je totiž násobně vyšší než tehdy; například podíl Číny na světovém hrubém domácím produktu od té doby stoupl ze čtyř na necelých dvacet procent, tedy takřka pětinásobně.

Ekonomický dopad nákazy koronavirem je odvislý od rozsahu a délky trvání jejího šíření. Například společnost Walt Disney uvádí, že pokud šanghajský Disneyland zůstane zavřený celkem dva měsíce, tedy do března, klesne její zisk v přepočtu o více než tři miliardy korun.

Zvláště silně dopadá šíření nákazy na britského výrobce ikonického oblečení a módních doplňků, společnost Burberry. Čtyřicet procent jejích celkových tržeb připadá na čínské zákazníky, jak ty nakupující doma v Číně, tak ty, co nakupují při svých zahraničních cestách.

Burberry dosud zavřela 24 ze svých 64 obchodů, které na pevninské Číně má. Těm obchodům společnosti, které zůstávají otevřeny, přitom za uplynulé dva týdny klesly tržby o sedmdesát až osmdesát procent. Burberry tak ruší své dosavadní prognózy ohledně hospodářských výsledků v celém ročním období končícím letošním březnem.

Trpí však nejen segment zábavních parků nebo luxusního zboží, nákaza doléhá také třeba na zpracovatelský nebo těžební průmysl. Nákaza může ovlivnit také ČR. Koronavirová nákaza ochromuje čínský průmyslový a obecně výrobní sektor, takže při jejím delším trvání bude třeba, aby čeští dosavadní odběratelé čínského zboží hledali nové dodavatele. Jen obtížně si lze představit, že tito dodavatelé budou levnější než ti čínští. Spíše dražší. Právě to může vést k dalším inflačním tlakům v české ekonomice.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Český průmysl se bojí koronaviru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.