Hospodářský supercyklus podpořený globální technologickou konkurencí

Minulý týden si akcie polovodičů po delší rally daly krátkou přestávku. Aktivity v oblasti čipů na Tchaj-wanu, v Jižní Koreji, USA, EU, Japonsku a Číně podnítily miliardové investice do výstavby nových továren, přičemž posledním příkladem je 20miliardový stimulační balíček pro amerického výrobce čipů Intel.
Společnost Intel získá od americké vlády investici ve výši 3,5 miliardy dolarů, aby podpořila výrobu pokročilých čipů pro vojenské a zpravodajské účely. Ilustrační foto: Pixabay.com

Silné zisky společností, jejichž příkladem jsou výsledky společnosti Nvidia, ujistily investory, že tyto firmy mohou splnit své sliby s hmatatelnými finančními výsledky.

Klíčovou otázkou nyní je, zda se tento sektor blíží k vrcholu pravidelného cyklu, nebo vstupuje do hospodářského supercyklu poháněného umělou inteligencí, který je podporován geopolitikou, neboť vlády soutěží o technologickou špičku.

Využívání geopolitické hry o moc

Polovodičové společnosti se staly vyjednávacím trumfem mezi velmocemi. Z této situace těží společnosti, jako ASML a Intel, které mají na vlády jednotlivých zemí vliv.

Bidenova administrativa tento týden jasně uvedla, že cílem stimulačního balíčku společnosti Intel je, aby se špičkové polovodiče „vyráběly v USA“. V Evropě nizozemští politici zpanikařili, když generální ředitel společnosti ASML Peter Wennink naznačil přesun výrobních závodů do zahraničí.

Snahy o udržení špičkových technologií v rámci hranic jsou patrné na celém světě. Francouzský jednorožec v oblasti umělé inteligence, Mistral, který přivítal investice od Microsoftu, vyvolal pozdvižení a evropští politici si stěžovali, že bylo učiněno příliš málo, aby se zabránilo tomu, že američtí technologičtí giganti pohltí všechny technologické start-upy.

Zdá se, že francouzský prezident Emanuel Macron to vzal na vědomí. V úterý oznámil několik opatření, jejichž cílem je nasměrovat více investic do menších společností a zatraktivnit Paříž pro nové firmy.

Obnovil také výzvu Francie k vytvoření unie kapitálových trhů v EU a vyzval Německo, aby „v příštích týdnech předložilo podobné odvážné návrhy“.

Vydrží rally?

Příslib růstu produktivity díky umělé inteligenci mnozí vítají kvůli nedostatku osobních zdrojů na trzích práce. Velké jazykové modely, jako je ChatGPT, se zatím potýkají s problémy, protože jsou navrženy tak, aby uspokojily „vše a každého“. Tento přístup vyžaduje větší výpočetní výkon, a tedy i výkonné čipy, než kdyby tomu tak nebylo.

Mezi klíčové ukazatele, které je třeba sledovat v letošním roce a které by mohly signalizovat supercyklus pro polovodiče, patří příjmy z produktů a služeb souvisejících s umělou inteligencí u velkých technologických společností, jako jsou Microsoft, Apple a Meta, a nové zakázky u společností vyrábějících čipy, jako jsou ASML a Applied Materials.

Autor je tržní analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB