Neúprosný vzestup populismu v Evropě, poháněný nízkým hospodářským růstem, vysokou nezaměstnaností a uprchlickou krizí jasně zpochybňuje Evropskou unii. V případě brexitu najde Česká republika snadno nové spojence, kteří sdílejí její skepsi vůči vývoji Evropské unie, zejména Maďarsko a Polsko.
Je vysoce pravděpodobné, že britské referendum vyvolá efekt sněhové koule. Ostatní země budou ochotné napadnout pomocí referenda politiku EU. Koncem tohoto roku je v Maďarsku plánované referendum k otázce přesídlení migrantů. Polsko a Rakousko mohou být další v pořadí.
Naposledy byla Evropská unie takto rozpolcena u příležitosti Maastrichtské smlouvy v roce 1992. Naštěstí se členské státy v otázce vytvoření společné měny shodly. V současné době není jasné, proč by společný projekt měl přivést Evropany dohromady. Sjednocená Evropa již neexistuje, a to i v případě, že nedojde k brexitu. Ustavičná nejednotnost přispívá k vytváření de facto vícerychlostní Evropy.
Vždy je obtížné odhadnout přesný ekonomický dopad podobných událostí. Bylo by to poprvé, kdy se členská země rozhodne opustit EU, takže nic není nemožné. Krátkodobý dopad na Českou republiku bude pravděpodobně poměrně omezený. Investoři by měli mít na paměti, že pokud Británie skutečně odejde, bude mít za dva roky vyjednanou novou dohodu o přidružení s Evropskou unií, jak umožňuje Lisabonská smlouva.
Formálně bude totiž brexit účinný od června 2018. Mezitím bude platit status quo, a to zejména pokud jde o regulaci obchodu. Změna pro firmy a investory nenastane přes noc. Praha je domovem několika středoevropských poboček britských společností a ani brexit by na tom neměl nic změnit. Působí zde více jak 300 britských společnosti, možnost, že by se z trhu stáhly, je zcela nereálné. Rolls Royce, Allen a Overy a Marks and Spencer mají důvod zde i nadále působit, neboť ČR je ideální základnou pro expanzi na další východní trhy.
Britské investice v České republice, ale i ve zbytku Evropské unie, se mohou zastavit v krátkodobém a střednědobém horizontu. Britské firmy neví, jaká regulace bude vyjednávána v rámci nové dohody o přidružení s Evropskou unií. Mohly by být skeptické k investicím s dlouhodobým horizontem.
Za těchto okolností se lze obávat negativního dopadu odlivu britských investic z České republiky a to zejména v oblasti služeb, maloobchodu a pokročilé výroby. Brexit negativně ovlivní nejen britskou, ale též i českou ekonomiku vzhledem k tomu, že UK patří mezi čtyři nejvýznamnější obchodní partnery.
Autor je ekonom Saxo Bank
(Redakčně upraveno)