Komoditní trhy (4): Ropa vymazala čínské ztráty z počátku ledna

Kvůli optimistickým očekáváním robustního oživení čínské poptávky po ropě i palivových produktech se ceny ropy za poslední týden výrazně zvedly. Došlo totiž ke zrušení čínské politiky nulové tolerance covidu a uklidňují se i obavy z recese v USA a Evropě – navzdory varování Mezinárodního měnového fondu, že jedna třetina světové ekonomiky letos v recesi skončí.
Až na severní polokouli dorazí jaro, přijde u ropy Brent znovu čas dlouhých pozic. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ani obrovské navýšení amerických zásob o 19 milionů barelů se na cenách nijak negativně nepodepsalo. Zvýšení hladiny zásob se dalo očekávat. Jeho příčinou bylo ochlazení, které na konci prosince snížilo exporty a dočasně uzavřelo některé rafinerie.

Očekává se sice, že v tomto čtvrtletí nabídka překoná poptávku, takže ceny nebudou moci vystoupat příliš vysoko, ale po zbytek roku lze počítat s tím, že ceny dál porostou, protože poptávka začne nabídku dohánět, jakmile se projeví dopady rostoucí poptávky z Číny a únorových sankcí na ruské palivové produkty.

Díky aktivnímu řízení nabídky ropy dokázal kartel OPEC+ vytvořit zdání, že ceny nemohou příliš klesnout, a odradil tak případné prodejce obávající se recese od toho, aby se ropy zbavovali příliš agresivně.

V nejbližší době vidíme jen omezené riziko, že by se ropa WTI a Brent vymanila ze zavedených pásem – Brent se obchoduje mezi 75 a 90 americkými dolary. Ale až na severní polokouli dorazí jaro, přijde znovu čas dlouhých pozic.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB