Konec dotační ekonomiky? Ani náhodou

V předchozích letech si česká ekonomika navykla výrazným „dávkám“ fiskálních prostředků. Dlouhých osm let levicových vlád, které uplácely své voliče, si vybralo svou daň v hospodářství.
Nástup vlády Petra Fialy sliboval významnou nápravu v dotacích, ale výsledkem jsou pouze nové formy vládní podpory podnikání. Ilustrační foto: Vláda ČR

A následné období pandemie covid-19, kdy se řada firem přizpůsobila řadě programů, jako Antivirus nebo Covid – Nepokryté náklady, situaci jen dále zhoršilo. Výsledkem je, že Nejvyšší Kontrolní Úřad (NKÚ) ve své závěrečné zprávě upozorňuje na prostý fakt, že z tržního hospodářství se stala „dotační“ ekonomika.

NKÚ zároveň konstatoval, že v rámci kontrol dotací se snižuje počet chyb spojených s nezpůsobilými výdaji či chybami ve veřejných zakázkách, a naopak roste počet pochybení souvisejících s nedostatky řídicího a kontrolního systému. Nástup vlády Petra Fialy v té věci sliboval významnou nápravu, ale výsledkem jsou pouze nové formy vládní podpory podnikání.

Co různé podpůrné finanční programy znamenají? Dotace jsou nástrojem státní politiky, který může být využit k podpoře určitých aktivit nebo sektorů ekonomiky. Pokud jsou však dotace nevhodně navrženy nebo uděleny, mohou mít negativní dopady na ekonomiku.

Podpory často mohou vést k tzv. distorzi trhu, což znamená, že ceny zboží nebo služeb jsou ovlivněny právě těmito prostředky. To může vést k neefektivnosti trhu a k omezení konkurence. Dotace také často znamenají vznik zbytečných a neefektivních podnikatelských projektů, které vedou k nárůstu vládní administrativy a zvyšování byrokracie.

A jaký je současný stav? V našem případě jde znovu o mrhání veřejnými prostředky. Vláda zahájila nejdříve podpory na opravu domů, které nazvala „Oprav dům po babičce“ ve výši až 40 miliard korun a nyní přidala dvě miliardy korun za program podpory elektromobility pro podnikatele.

Obojí je špatně, česká ekonomika nyní potřebuje především méně peněz v ekonomice pro udržení inflace na uzdě a účelné reformy bez zapojení finančních dotací. Vláda by si to měla uvědomit, v opačném případě ztrácí znovu svoji věrohodnost v ekonomických otázkách.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Kdo zavedl dotace musel být blázen…Akorát je pokřiven trh a nastalo zvýhodnění „některých“ podniků co mají kamarády ve vládě nebo jsou přímo ve vládě viz. Agrofert!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB