Konec dotační ekonomiky? Ani náhodou

Názor
V předchozích letech si česká ekonomika navykla výrazným „dávkám“ fiskálních prostředků. Dlouhých osm let levicových vlád, které uplácely své voliče, si vybralo svou daň v hospodářství.
Nástup vlády Petra Fialy sliboval významnou nápravu v dotacích, ale výsledkem jsou pouze nové formy vládní podpory podnikání. Ilustrační foto: Vláda ČR

A následné období pandemie covid-19, kdy se řada firem přizpůsobila řadě programů, jako Antivirus nebo Covid – Nepokryté náklady, situaci jen dále zhoršilo. Výsledkem je, že Nejvyšší Kontrolní Úřad (NKÚ) ve své závěrečné zprávě upozorňuje na prostý fakt, že z tržního hospodářství se stala „dotační“ ekonomika.

NKÚ zároveň konstatoval, že v rámci kontrol dotací se snižuje počet chyb spojených s nezpůsobilými výdaji či chybami ve veřejných zakázkách, a naopak roste počet pochybení souvisejících s nedostatky řídicího a kontrolního systému. Nástup vlády Petra Fialy v té věci sliboval významnou nápravu, ale výsledkem jsou pouze nové formy vládní podpory podnikání.

Co různé podpůrné finanční programy znamenají? Dotace jsou nástrojem státní politiky, který může být využit k podpoře určitých aktivit nebo sektorů ekonomiky. Pokud jsou však dotace nevhodně navrženy nebo uděleny, mohou mít negativní dopady na ekonomiku.

PSALI JSME:
Firma nedodržovala zákon, přesto dosáhne na evropské dotace. Ministerstvo v tom problém nevidí

Podpory často mohou vést k tzv. distorzi trhu, což znamená, že ceny zboží nebo služeb jsou ovlivněny právě těmito prostředky. To může vést k neefektivnosti trhu a k omezení konkurence. Dotace také často znamenají vznik zbytečných a neefektivních podnikatelských projektů, které vedou k nárůstu vládní administrativy a zvyšování byrokracie.

A jaký je současný stav? V našem případě jde znovu o mrhání veřejnými prostředky. Vláda zahájila nejdříve podpory na opravu domů, které nazvala „Oprav dům po babičce“ ve výši až 40 miliard korun a nyní přidala dvě miliardy korun za program podpory elektromobility pro podnikatele.

Obojí je špatně, česká ekonomika nyní potřebuje především méně peněz v ekonomice pro udržení inflace na uzdě a účelné reformy bez zapojení finančních dotací. Vláda by si to měla uvědomit, v opačném případě ztrácí znovu svoji věrohodnost v ekonomických otázkách.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Politici nechtějí slyšet, že musíme omezit dotace a vrátit se k privatizacím

Zavřít reklamu ×
  1. Kdo zavedl dotace musel být blázen…Akorát je pokřiven trh a nastalo zvýhodnění „některých“ podniků co mají kamarády ve vládě nebo jsou přímo ve vládě viz. Agrofert!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB