Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Názor
Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také nižší potřebou výroby.
Znepokojivým zjištěním je, že tuzemské firmy evidují rostoucí inflační tlaky, především v souvislosti s cenami energií a potravin. Ilustrační foto: FAEI.cz

Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se v dubnu opět znatelněji zhoršily zejména z důvodu stále slabé poptávky. Počet nových zakázek i výroba klesají rychlejším tempem než v březnu. Problém přetrvává na domácím ale i zahraničním trhu, když firmy tíží především nedostatečná poptávka z pro ně hlavních proexportních trhů, především tedy z Německa.

To je v souladu s prvotním odhadem růstu české ekonomiky v prvním čtvrtletí, dle kterého byl příspěvek zahraniční poptávky negativní. Nový export opět klesl, a to relativně prudkým tempem v rámci posledních dvou let, ale zpomalil na minimum v posledních pěti měsících.

PSALI JSME:
Podmínky v českém průmyslu se v dubnu zhoršily více, než se čekalo

Zároveň kvůli poklesu výrobních požadavků a snižujících se predikcí ohledně budoucí výroby dochází k poklesu zaměstnanosti v tomto sektoru. Vzhledem k nízké poptávce se firmy snaží omezovat výdaje včetně nižšího množství vstupů.

Navíc právě ceny vstupů rostly třetí měsíc v řadě, a tak se firmy pokoušely v maximální možné míře uspokojit poptávku ze svých zásob, ať už co se týká materiálů nebo hotových výrobků. Redukce zásob se odráží i v nižší míře rozpracovanosti.

Znepokojivým zjištěním je, že firmy evidují rostoucí inflační tlaky, především v souvislosti s cenami energií a potravin, a to se na dodavatelsko-odběratelských řetězcích zatím příliš neprojevují problémy v námořní dopravě přes Suezský průplav. Doutnající konflikt na Blízkém východě přitom může mít výrazně negativní dopad na celou světovou ekonomiku skrze narušení dodávek vstupů i výstupů.

PSALI JSME:
Česká ekonomika se přibližuje předpandemické úrovni

V tuto chvíli ale zatím firmy hodnotí výkon dodavatelů jako stabilní. Vyšší náklady na vstupy se poprvé po roce promítly do růstu prodejních cen ale nepatrného, aby firmy zůstaly konkurenceschopné. Firmy zůstávají stále optimistické ohledně budoucích časů, ač méně než v březnu, když věří především v brzké oživení zákaznické poptávky.

Dubnový výsledek indexu PMI přinesl další zklamání, když se podmínky ve zpracovatelském průmyslu opět zhoršily. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, především z pro nás klíčového Německa. Zároveň je varovným zjištěním, že firmy pociťují opětovný růst inflačních tlaků. Průmysl, který je zásadní pro výkon české ekonomiky, představuje jedno z hlavních rizik růstu tuzemského hospodářství.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lepší nálada v české ekonomice. Nejde pouze o víru v lepší budoucnost?

Zavřít reklamu ×
  1. Čína a nyní i USA umí vyrobit levněji. Evropa nyní pojede dolů z kopce. Pokud se nepodaří vyřešit ceny energií tak průmysl se už nevzpamatuje. Fialův dárek zařídit výpověd bez udání důvodu přiliš podnikatelům nepomůže……Firma bez lidí přestává být firmou.

    • Člověk se táže zda je to plán nebo jen debilita a neschopnost této případně předchozích vlád. V každém případě Fialová banda nás táhne ve všem ke dnu, to musí vidět kdokoliv.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.