Koronavirus rozhádal Moskvu s Rijádem. Čechům o dost zlevní pohonné hmoty

Názor
Cena ropy na světových trzích se dramaticky propadá. Barel ropy Brent se včera prodával i jen za 46,12 dolaru, tedy za nejméně od roku 2017. V korunách barel ropy Brent zlevnil na nejnižší úroveň dokonce do srpna roku 2016, zhruba 1035 korun za barel. To samozřejmě signalizuje, že ceny pohonných hmot v ČR by měly v dalších týdnech citelně klesat.
Koronavirus rozhádal Moskvu s Rijádem. Čechům o dost zlevní pohonné hmoty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Důvodem je naprostý krach vídeňského jednání kartelu OPEC a dalších těžařských zemí v čele s Ruskem. Krach v podstatě znamená, že končí několikaleté spojenectví Saúdské Arábie, faktického lídra OPEC, a Ruska.

Moskva odmítla přistoupit na návrh Rijádu na další významné těžební škrty, čítající až 1,5 milionu barelů denně. Saúdská Arábie chtěla omezením těžby stabilizovat padající cenu ropy, po které klesá celosvětově poptávka kvůli ekonomickému dopadu šíření koronavirové nákazy.

Obchodníci s ropou mají obavu z aktuálního šíření koronavirové nákazy v desítkách zemí světa. Obávají se, že nákaza získává novou nežádoucí dynamiku a může být obávanou „černou labutí“, tedy událostí se zásadním, „světodějným“ neblahým dopadem. Celosvětová ekonomická aktivita by se výrazně utlumila, pročež by poptávka po ropě citelně klesla.

V letošním roce už ropa zlevnila o více než 30 procent, přičemž tuzemští prodejci pohonných hmot tento propad ještě zcela nepromítli do dalšího zlevnění benzínu i nafty u českých čerpacích stanic.

Efekt poklesu ceny ropy na cenu pohonných hmot umocní zpevnění koruny vůči dolaru. Česká měna v posledním týdnu posílila vůči té americké poměrně citelně, a to z úrovně kursu nad 23,20 na nynější úroveň 22,40 koruny za dolar. Posilování koruny způsobuje za jinak stejných podmínek snížení korunové ceny barelu ropy, které nakonec čerpadláři promítnou do konečné ceny.

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování. Benzín zlevnil o patnáct haléřů na litr, nafta o čtrnáct, takže se benzín aktuálně prodává za průměrnou cenu 31,44 koruny za litr, zatímco nafta za 31,03 koruny za litr. Benzín je tak nejlevnější od loňského dubna, nafta dokonce od loňského února. V příštím týdnu pohonné hmoty ještě dále zlevní, v rozsahu kolem deset haléřů na litr. V dalších týdnech může být zlevňování výraznější.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Černá labuť je tu, jmenuje se koronavirus

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru