Kyberzločinů přibývá, bezpečnostním rizikem jsou pro firmy i zaměstnanci

Policie do konce října eviduje více než 15 tisíc kybernetických zločinů, což už je zhruba o polovinu více, než za celý loňský rok. Vedle tradičních útoků na důvěřivé uživatele internetu, na nichž hackeři vylákají například kód k bankovnímu účtu, jsou bezpečnostním rizikem i vlastní zaměstnanci firem.
Kriminalista v kyberprostoru je na vzestupu a před Vánoci ještě zesílí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Počet případů kyberzločinů roste u občanů i firem. Například společnost O2 oznámila, že její bezpečnostní tým řeší denně okolo 500 útoků na firmy připojené přes její síť. V meziročním srovnání je to dvojnásobný nárůst.

ČSOB spolu s Policií ČR dokonce vydaly výzvu, v níž varují před zvýšenou aktivitou kybernetických zločinců, která se bude před vánočními svátky ještě stupňovat. Společně dokonce spustily preventivní kampaň Volač a Klikač, s jejímiž hlavními zásadami se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.

Škody ve stovkách milionů

Policie registruje od ledna do října celkem 15 409 trestných činů spáchaných v kyberprostoru, zatímco za celý loňský rok to bylo 9 518 a před deseti lety dokonce pouze 2 195 případů. Okradených jsou desetitisíce a škody jsou ve stovkách milionů korun. Podle České bankovní asociace (ČBA) připadá na jednoho poškozeného klienta škoda v průměru 161 500 korun.

„Digitální bezpečnost patří k prioritám skupiny ČSOB v péči o klienty. Na investice do bezpečnosti a prevence vynakládáme ročně stamiliony korun, ale před zákeřnými kyberpodvodníky se nemůže bohužel ukrýt nikdo,“ řekl Petr Hutla, člen představenstva ČSOB.

PSALI JSME:
Nezodpovědní Češi. V testu kybernetické bezpečnosti propadli

„Jsou organizovaní, stále profesionálnější a naprosto bez zábran, takže lze čekat jejich útoky ve zvýšené míře zejména před Vánoci. Nejlepší prevencí jsou obezřetnost, a informovanost. Cílem naší nové společné kampaně s policií je zvýšit úroveň znalostí a naučit lidi základní pravidla efektivní obrany,“ dodal.

Náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík uvedl, že vzhledem ke vzrůstajícímu počtu on-line podvodů je stále více pravděpodobné, že se s nějakou takovou hrozbou setká prakticky každý. Takže záleží na každém, jak na kyberútok bude připravený.

„Navíc značně roste i kvalita a sofistikovanost těchto útoků. V posledních letech u on-line podvodů zaznamenáváme prvky organizovaného zločinu s mezinárodním přesahem. Odhalování je zde velmi složité a zdlouhavé, a proto je potřeba, aby se každý choval obezřetně a nenechal se nachytat,“ vysvětlil náměstek Kubík, který má na starost Službu kriminální policie a vyšetřování.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Ověřte si, zda vám opravdu volá váš bankéř

Nechce mě někdo okrást?

Smyslem preventivní kampaně ČSOB a policie s názvem Volač a Klikač je zvýšit povědomí o hrozbě kriminálních činů v kyberprostoru, varovat před hackery a jinými podvodníky a ukázat, na co si dát pozor.

„Základní pravidla jsou velmi jednoduchá. Chceme naučit lidi, aby si před každým kliknutím na odkaz v SMS zprávě nebo v emailu či před zodpovězením otázky volajícímu sami položili dotaz: Nechce mě náhodou okrást? Není to náhodou Volač nebo Klikač?“ uvedl Petr Vosál, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB.

Připomněl, že banky nikdy nepožadují citlivé osobní informace nebo data o účtech či platebních kartách, protože své klienty znají. A dodal, že v případě nejistoty a pochybností je nejlepší vždy kontaktovat přímo klientská centra bank, která fungují nonstop a jejichž pracovníci si s takovou situací dokážou poradit.

PSALI JSME:
Průměrná firma loni čelila 270 kyberútokům. Letos jich bude ještě víc

Hrozba od zaměstnanců

Přibývá ale také kybernetických útoků na firmy, přičemž podle bezpečnostních expertů jsou někdy největší hrozbou vlastní zaměstnanci, kteří mohou přispět k úniku dat svou laxností a nedostatečným proškolením – když nevědomky provádějí nebezpečné akce. Může se ale také objevit zaměstnanec, který krade data cíleně pro konkurenci.

„Simulované útoky v rámci testování odolnosti firem ukazují, že řádově pětina zaměstnanců klikne na odkaz ve zprávě, aniž by prověřovali, kam směřuje. Phishingové útoky vedené přes zaměstnance jsou velmi účinné, jejich proškolení v základních pravidlech bezpečného chování ve virtuálním prostředí pokulhává na celém světě,“ upozornil Michal Merta, ředitel Cyber Fusion centra společnosti Accenture.

Rizikový může být pro firmy rovněž home office, který se velmi rozšířil během koronavirové pandemie. „Kombinace slabšího zabezpečení zařízení používaných pro práci z domova, vzdálené komunikace a podceňování důkladného školení v otázkách bezpečnosti může představovat bezpečnostní rizika pro firemní data,“ varoval Ondřej Ševeček, odborník na bezpečnost a etický hacking z Počítačové školy GOPAS.

PSALI JSME:
Počítačová kriminalita před Vánoci. Lidé přicházejí o miliony

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.