Maloobchodní tržby v září překvapivě vzrostly

Názor
Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut za září překvapily meziměsíčním růstem o 0,8 procenta poté, co předchozích pět měsíců klesaly. V meziročním vyjádření se pokles těchto tržeb zmírnil z -8,1 na -5,6 procenta, zatímco analytici v průměru očekávali -7,8 procenta.
Vliv na vyšší spotřebu mohla mít jednorázová výplata vládního pětitisícového příspěvku některým rodinám s dětmi. Ilustrační foto: Pixabay.com

Překvapivě pozitivní je výsledek s ohledem na vývoj spotřebitelského sentimentu, který v září prolomil nová historická minima. Vliv na vyšší spotřebu mohla mít jednorázová výplata vládního pětitisícového příspěvku některým rodinám s dětmi.

Část z nich příspěvek obdržela již ke konci srpna, zbytek pak v průběhu září. S ohledem na negativní vývoj spotřebitelského sentimentu, který souvisí s přetrvávající vysokou inflací a nejistotou, lze však pro další měsíce očekávat spíše pokračování poklesu tržeb.

Tržby za prodej aut vzrostly meziměsíčně o výrazných 1,7 procenta.

PSALI JSME:
Češi utrácejí více, než se čekalo

Zde jde pravděpodobně o dodávky vozidel objednaných v předchozích měsících, k jejichž dokončení chyběly některé součástky.

Oproti tomu data Českého statistického úřadu za druhé čtvrtletí ukazují na to, že domácnosti nyní omezují poptávku především po zboží dlouhodobé spotřeby, mezi které patří i právě automobily. Celkové maloobchodní tržby se ve výsledku v září meziměsíčně zvýšily o 1,1 procenta.

Za celý letošní rok odhadujeme pokles maloobchodních tržeb bez prodejů aut o 2,3 procenta a pro příští rok pouze jejich stagnaci. Utlumený vývoj spotřeby domácností by měl jít ruku v ruce s již probíhajícím poklesem reálných mezd a pokračující zvýšenou ekonomickou nejistotou.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé se omezují i při nákupu potravin

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB