Maloobchodní tržby v září překvapivě vzrostly

Názor
Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut za září překvapily meziměsíčním růstem o 0,8 procenta poté, co předchozích pět měsíců klesaly. V meziročním vyjádření se pokles těchto tržeb zmírnil z -8,1 na -5,6 procenta, zatímco analytici v průměru očekávali -7,8 procenta.
Vliv na vyšší spotřebu mohla mít jednorázová výplata vládního pětitisícového příspěvku některým rodinám s dětmi. Ilustrační foto: Pixabay.com

Překvapivě pozitivní je výsledek s ohledem na vývoj spotřebitelského sentimentu, který v září prolomil nová historická minima. Vliv na vyšší spotřebu mohla mít jednorázová výplata vládního pětitisícového příspěvku některým rodinám s dětmi.

Část z nich příspěvek obdržela již ke konci srpna, zbytek pak v průběhu září. S ohledem na negativní vývoj spotřebitelského sentimentu, který souvisí s přetrvávající vysokou inflací a nejistotou, lze však pro další měsíce očekávat spíše pokračování poklesu tržeb.

Tržby za prodej aut vzrostly meziměsíčně o výrazných 1,7 procenta.

PSALI JSME:
Češi utrácejí více, než se čekalo

Zde jde pravděpodobně o dodávky vozidel objednaných v předchozích měsících, k jejichž dokončení chyběly některé součástky.

Oproti tomu data Českého statistického úřadu za druhé čtvrtletí ukazují na to, že domácnosti nyní omezují poptávku především po zboží dlouhodobé spotřeby, mezi které patří i právě automobily. Celkové maloobchodní tržby se ve výsledku v září meziměsíčně zvýšily o 1,1 procenta.

Za celý letošní rok odhadujeme pokles maloobchodních tržeb bez prodejů aut o 2,3 procenta a pro příští rok pouze jejich stagnaci. Utlumený vývoj spotřeby domácností by měl jít ruku v ruce s již probíhajícím poklesem reálných mezd a pokračující zvýšenou ekonomickou nejistotou.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé se omezují i při nákupu potravin

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika padá do stagflace

Centrální banky nejen napříč Evropou již pochopily, že inflace není způsobena jen narušenými dodavatelskými řetězci, ale především velmi uvolněnou měnovou politikou. Česká inflace na 18procentech a „holubičí“ …

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …