Míra zadlužení veřejného sektoru je nejnižší od propuknutí krize

Názor
Míra zadlužení sektoru vládních institucí je nejnižší od propuknutí krize. Dosahuje úrovně 32 procent hrubého domácího produktu. Jde o nejlepší výsledek od roku 2009, kdy se zadlužení začalo prudce zvyšovat kvůli příchodu světové hospodářské krize do České republiky.
Odměňování zaměstnanců ve veřejném sektoru začíná být štědřejší než v soukromém sektoru. Foto: Depositphotos.com

Ve třetím čtvrtletí 2019 se hospodaření sektoru vládních institucí dostalo do přebytku 15,2 miliardy korun.

Růst hrubého domácího produktu společně s přebytkovým hospodařením vedly k poklesu zadlužení veřejného sektoru z 33,9 procenta hrubého domácího produktu na úroveň 32 %, což odpovídalo dluhu 1 783,5 miliardy korun.

I přesto však vzhledem k růstu české ekonomiky můžeme současný stav veřejných financí považovat za zdravější než před rokem a nadále tak platí, že Česká republika patří mezi nejlépe hospodařící země v Evropské unii.

Příjmy sektoru vládních institucí rostly pomalejším tempem než výdaje. To bylo způsobeno především růstem náhrad zaměstnancům, který vzrostl o 9,7 procenta na 140,6 miliardy korun. Vyšší náhrady zaměstnancům mohou podpořit hospodářský růst díky vyšší spotřebě.

Je však nutné upozornit, že odměňování zaměstnanců ve veřejném sektoru začíná být štědřejší než v soukromém sektoru. To může vytvářet napětí ve společnosti. Mnozí zaměstnanci mohou být motivováni k opuštění soukromého sektoru, což může mít nepříznivý vliv na chod ekonomiky.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko má nejnižší dluh za posledních deset let

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Dolar částečně koriguje ztráty

Prakticky po celý týden panovala na globálních i tuzemských finančních trzích dobrá nálada. Primárně ji táhnou očekávání, že to nejhorší, myšleno duben, je za námi. Nyní ekonomika ožívá a hospodářské politiky se …

ECB vnesla na devizové trhy volatilitu

Se společnou evropskou měnou to dnes bylo jako na houpačce. Až do odpoledního zveřejnění rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) euro proti dolaru lehce korigovalo zisky z přechozích dnů směrem k 1,120 USD/EUR. Po …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

V práci mrtvého brouka nehrajte. Prodraží se to

Poradna
Za chyby se platí, s tím většina z nás tak nějak počítá. Ale když opravdu dojde na placení, je rázem po vyrovnanosti. Zvlášť, když jsme udělali chyby v práci a namísto výplaty si domů neseme smutný účet jak z filmové komedie – vytažení, vysušení, odbahnění. Na náhradu za způsobenou škodu však zaměstnavatel nemá nárok automaticky. Na druhou stranu i pouhá nevšímavost nás může stát hodně draho.
Rolovat nahoru