Na co si nejčastěji půjčujeme a kdy se nám to skutečně vyplatí?

V dnešní době nejsou půjčky ničím zvláštním. Už jen při sledování vašeho oblíbeného pořadu v televizi, brouzdání po internetu nebo dokonce při cestě do práce se setkáte s řadou nejrůznějších nabídek, ať už na krátkodobé půjčky nebo hypotéky. Pokud jim věnujete špetku své pozornosti, zjistíte, že na úvěrovém trhu se pohybuje obrovské množství nejrůznějších produktů, a to zejména v nebankovním sektoru.
Ilustrační foto: Shutterstock

Zákon sice před nedávnem podmínky poskytování úvěrů značně zpřísnil, přesto však zbylo nebankovním společnostem dostatek prostoru na to, aby ke svým klientům mohli být o něco shovívavější než banky. Právě proto nabízejí půjčky bez registrů či doložení příjmu, které jsou tu především pro lidi, kteří v minulosti udělali pár menších přešlapů nebo nechtějí zaměstnavatele informovat o tom, že potřebují úvěr. Na co si tedy nejčastěji půjčují?

Spotřební a bílá elektronika

I když se říká, že by půjčky měly sloužit pouze k řešení nezbytných výdajů, zhruba třetina lidí momentálně splácí televizi, počítač, mobilní telefon či jiný druh spotřební elektroniky. Samozřejmě je lepší si na tyto věci našetřit, ale pokud má člověk ve svých financích pořádek a má jistotu, že splátky utáhne, tak to pochopitelně není žádný problém. V některých situacích, například když počítač nutně potřebujete k práci, lze úvěr dokonce vnímat jako investici, která se vám brzy vrátí.

Téměř stejný podíl českých obyvatel využívá půjčky také k nákupu bílé elektroniky. Většina těchto dluhů vzniká především kvůli porouchané pračce či ledničce, což se obvykle stává přesně ve chvíli, kdy se vám to nejméně hodí. Nejde však o jediný případ, lidé si na tyto spotřebiče berou půjčky také v rámci zařizování domácnosti. Většinou se však jedná o větší úvěry, které pokryjí také nákup nábytku a dalšího vybavení domu či bytu.

Nákup, stavba či rekonstrukce obydlí

Když už jsme u těch obydlí, tak samozřejmě musíme zmínit jednu z nejčastějších situací, kterou se lidé rozhodnou řešit půjčkou, a tou je zařizování vlastního bydlení. Nesejde na tom, zda se rozhodnou koupit dům či byt a ten následně přizpůsobit vlastním představám nebo si pořídí prázdný pozemek, aby na něm od základu postavili dům přesně podle svých představ, téměř vždy k tomu totiž budou potřebovat půjčku.

K plnění takových snů je totiž zapotřebí statisíců nebo dokonce milionů korun, což málokomu jen tak leží na účtu, proto se nejspíš neobejdete bez hypotečního úvěru. Tento typ půjček se vyloženě týká vysokých obnosů peněz, a tak nabízí delší splátkový kalendář, většinou v řádech desetiletí, a pochopitelně také nižší úroky. Jde však o dost velký závazek, a tak je na místě si jej dobře spočítat a na nepříznivé situace se předem připravit finanční rezervou.

Dobře rozvržený měsíční rozpočet však není pravidlem pouze v případě hypoték, ale všech úvěrových produktů, ať už je jejich výše jakákoliv. Proto si vždy spočítejte, zda dokážete utáhnout měsíční splátky, a to i v případě, že se náhle zraníte, dlouhodobě onemocníte nebo dokonce přijdete o zaměstnání. Také si důkladně přečtěte smlouvu ještě předtím, než ji podepíšete, abyste předešli nepříjemným překvapením v podobě různých poplatků a sankcí.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru