Na Facebooku se opět šíří podvodné zprávy, útočníci se vydávají za „přátele“

Na Facebooku se v těchto dnech šíří podvodné zprávy, kvůli nimž uživatelé přichází o peníze. Podvodníci zprávy rozesílají jménem „přátel“, jimž převezmou anebo okopírují facebookový účet, požadují telefonní číslo a následně ověřovací kód k platbě. Policie ČR před podobnými útoky varovala už v roce 2015.
Text podvodné zprávy. Koláž: Depositphotos.com/FAEI.cz

„Podvodníci kontaktovali moji dceru z účtu její kamarádky. Dcera jim v domnění, že komunikuje s kamarádkou, poslala kód k obnovení hesla na Facebooku, a tak získali přístup k jejímu účtu. Stejným trikem od ní získali i kódy k mobilním platbám. Celkem jsme tak přišli o 2 400 Kč,“ říká David Sedlák z Mělníka, který na případ upozornil. Experti ze vzdělávacího projektu Digitální pevnost doporučují podobné zprávy ignorovat a lépe si chránit přístup k účtům na sociálních sítích.

Podle odborníků na kyberbezpečnost jde o klasický mechanismus podvodu na sociálních sítích. „Lovení obětí prostřednictvím ukradených identit je jedna z nejefektivnějších metod podvodu, lidé svým přátelům obvykle důvěřují a nepravost zprávy často nepoznají. Uživatele varujeme, aby nikdy nikomu nepřeposílali ověřovací kódy, ty jsou vstupenkou k účtům na sociálních sítích i k internetovému a mobilnímu bankovnictví,“ upozorňuje Pavel Řezníček z projektu Digitální pevnost.

PSALI JSME:
Kyberzločinci útočí přes Hvězdné války

Podle Policie ČR první podvodných zpráv odstartovala ve větším měřítku zhruba před pěti lety, kdy docházelo k masivním krádežím přístupových údajů do uživatelských profilů. Podvodníci využívají toho, že někteří uživatelé mají až příliš otevřené profily, a kdokoliv z nich může stáhnout množství fotografií a osobních informací.

Následně založí profil s identickým či velmi podobným jménem a profilovou fotografií z původního (originálního) účtu. Poté se snaží kontaktovat přátele spřízněné s profilem, ze kterého byla tato data odcizena. Nepozorní uživatelé si takový profil přidají do přátel, protože znají daného člověka i jeho profilovou fotografii. Útočníci se následně pokouší získat čísla mobilních telefonů přátel originálního profilu, kteří se nechali nachytat, a odeslat na ně ověřovací SMS pro mobilní platby.

PSALI JSME:
Internetové (ne)bezpečí: Před kyberzločinci není ochrana?

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Češi počítačovým vyděračům neplatí

Pouze šest procent obětí ransomwaru v Česku loni zaplatilo internetovým vyděračům výkupné, zatímco ve světě za odšifrování dat zaplatila více než polovina napadených (56 %). Celým 17 procentům z nich však ani platba …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru