Nedělní sportovní svátek Super Bowl bude i prověrkou technologií

V neděli proběhne ve Spojených státech 66. finále Národní ligy amerického fotbalu (NFL) neboli Super Bowl. Kromě šišatého míče a dvaadvaceti hráčů budou na supermoderním stadionu SoFi v kalifornském Inglewoodu létat terabajty dat.
V neděli proběhne ve Spojených státech 66. finále Národní ligy amerického fotbalu (NFL) neboli Super Bowl. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pro Američany doslova posvátná sportovní akce je totiž i digitální událostí. Nejmodernější stadion světa „jede“ kompletně na end-to-end síti Cisco, která během jediného zápasu podle předpokladů přenese více než 20 terabajtů dat, tedy množství odpovídající více než 4200 plným DVD diskům.

Aréna SoFi pro 70 tisíc diváků přišla na pět miliard dolarů a je ve všech směrech skutečně výjimečným stadionem. Mimo jiné i „digitálním“ vybavením, které má fanouškům přinést skutečně komplexní zážitek. Hlavní hi-tech (ale neviditelnou) vychytávkou je robustní síť Cisco, která dokáže v obřím prostoru (skoro 300 000 m2) zajistit spolehlivé připojení.

A musí poskytnout jak bezproblémový přístup k internetu, tak i fungování pokročilých aplikací pro desetitisíce mobilních telefonů, které se v jeden okamžik připojují.

V neděli proběhne ve Spojených státech 66. finále Národní ligy amerického fotbalu (NFL) neboli Super Bowl. Ilustrační foto: Pixabay.com

Aplikace pak umožňují například navigaci po stadionu, ukazují místa občerstvení, statistiky hráčů, ale i zajišťují propojení s čerstvými zprávami z médií. A samozřejmě, žádný z fanoušků nepřijde na stadion s papírovou vstupenkou, ty se objednávají výhradně elektronicky a mobil slouží i pro vstup do arény.

Celý stadion běží v hyperkonvergované infrastruktuře s maximální virtualizací. Na místo 80 až 90 fyzických serverů, které měly v původním návrhu obsluhovat osvětlení, ozvučení, vytápění, kontroly u vstupu, pokladní systém, zavlažování trávníků nebo velkoplošné projekce, nastoupilo 120 virtuálních strojů.

SoFi Stadium je domovem dvou týmů, Los Angeles Chargers a Los Angeles Rams, ale v celém areálu nenarazíte na žádnou stálou vlajku, logo, značku ani jednoho z nich. Budova je stoprocentně digitální a veškerý obsah se přenáší na více než 2600 4K displejů umístěných v halách, prodejních stáncích a dalších prostorech. A vrcholem všeho je masivní 360stupňová obrazovka Infinity screen s plochou přes 6000 čtverečních metrů.

PSALI JSME:
Fotbalové arény se do 50 let stanou centry nových měst, předpovídá Mastercard

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB