Němci přece jen rozhazují (šetří míň, než dřív)

Názor
Pro ty z nás, kteří mají dojem, že Německo se expanzi brání, může být překvapením, že tomu tak není. Uvolňování fiskální politiky se obvykle definuje jako pokles strukturálního (tj. o stav ekonomiky a o mimořádné vlivy očištěného) salda veřejných rozpočtů.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

A německé strukturální saldo podle odhadů EK letos i v dalších dvou letech mírně klesne – viz červená čára v následujícím grafu (v pozadí jsou dle EK už v roce 2018 dohodnuté kroky snižující zdanění příjmů, nárůst sociálních dávek pro rodiny a celkové zpomalení růstu daňových příjmů). Graf pro informaci obsahuje údaje i za Česko (modrá čára): To uvolňuje svůj fiskál už od loňska, načež v příštích dvou letech zůstane (podle EK) na dosažené úrovni.

Saldo veřejných financí a jeho meziroční změna (% HDP, EK)

Jak vidno, takřka po celé období od roku 2010 hospodaří Němci zřetelně přísněji než my (červená čára je nad modrou). To lze chápat jako důsledek skutečnosti, že v předchozích letech víc rozhazovali. Jejich veřejný dluh (kolem 60 % HDP) je tak dnes stále ještě zhruba dvakrát vyšší, než ten český.

Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Eurozóna trpí vyšším zadlužením, než zbylé země Evropské unie

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Maďarská inflace výrazně překvapila

Růst spotřebitelských cen v Maďarsku zrychlil, a to o dost více než se čekalo. V meziměsíčním vyjádření inflace vzrostla z červnových 0,4 % na 1,1 % v červenci, v tom meziročním pak z 2,9 % na 3,8 procenta.

Nárůst volatility může být pro dolar zkouškou

Americký dolar v poslední době oslabil. Další pokles se ale může v krátkodobém horizontu zkomplikovat, pokud americký Kongres nedokáže přijít s dostatkem nových stimulů. A časové okno pro zavedení nových opatření je …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lidé vyhodí 13krát víc potravin, než si myslí

Analýza
Unikátní výzkum v Brně ukazuje, kolik potravin lidé nespotřebují a vyhodí do popelnice. Výsledky ukazují, jak zkreslené mají domácnosti představy o plýtvání jídlem. V koši totiž skočí až třináctinásobně více pečiva, zeleniny nebo ovoce, než si lidé myslí.
Rolovat nahoru