Němci přece jen rozhazují (šetří míň, než dřív)

Názor
Pro ty z nás, kteří mají dojem, že Německo se expanzi brání, může být překvapením, že tomu tak není. Uvolňování fiskální politiky se obvykle definuje jako pokles strukturálního (tj. o stav ekonomiky a o mimořádné vlivy očištěného) salda veřejných rozpočtů.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

A německé strukturální saldo podle odhadů EK letos i v dalších dvou letech mírně klesne – viz červená čára v následujícím grafu (v pozadí jsou dle EK už v roce 2018 dohodnuté kroky snižující zdanění příjmů, nárůst sociálních dávek pro rodiny a celkové zpomalení růstu daňových příjmů). Graf pro informaci obsahuje údaje i za Česko (modrá čára): To uvolňuje svůj fiskál už od loňska, načež v příštích dvou letech zůstane (podle EK) na dosažené úrovni.

Saldo veřejných financí a jeho meziroční změna (% HDP, EK)

Jak vidno, takřka po celé období od roku 2010 hospodaří Němci zřetelně přísněji než my (červená čára je nad modrou). To lze chápat jako důsledek skutečnosti, že v předchozích letech víc rozhazovali. Jejich veřejný dluh (kolem 60 % HDP) je tak dnes stále ještě zhruba dvakrát vyšší, než ten český.

Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Eurozóna trpí vyšším zadlužením, než zbylé země Evropské unie

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Návrat Milana Janků mezi developery komplikují nové dluhy a insolvence

Analýza
O insolvenčním řízení se společností Geone Holešovice One, jejíhož jednatele, developera Milana Janků, u soudu zastupuje bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, informoval v polovině loňského prosince portál FAEI.cz jako první. A doposud také jako jediné z tuzemských médií. Máme novinky a v příštích dnech přineseme další souvislosti.
Rolovat nahoru