bool(false)

Němečtí advokáti zkoušejí vytáhnout peníze z českých firem

České podniky, které rozšířily svou obchodní činnost i do Německa, nacházejí v poslední době ve svých poštovních schránkách stále častěji tzv. varovné výzvy, německy Abmahnung. Jedná se o dopisy, v nichž se jim oznamují nejrůznější prohřešky proti zákonům a porušení hospodářské soutěže, kterých se údajně v Německu dopustily.

Němečtí advokáti zkoušejí vytáhnout peníze z českých firem. Foto: arbeits-abc.de

Tyto dopisy často sepisují jednotliví němečtí advokáti nebo dokonce celé advokátní kanceláře, které se na takové varovné výzvy specializují.

Jaká porušení hospodářské soutěže přicházejí v úvahu? Mohou být různého rázu. Jednak je to klasické porušení práv k ochranné známce, kdy se tvrdí, že adresát varovné výzvy prodává zfalšované značkové zboží nebo zboží, které není určeno k prodeji na evropských trzích.

K porušení však může dojít i tím, že v internetovém obchodě nebude kupříkladu uveden odkaz na Platformu pro řešení sporů on-line zřízenou Evropskou komisí při prodeji na eBay, na výrobku bude uveden chybný popis nebo bude na produktu zkrátka jen chybět popis v německém jazyce.

Jestliže společnost dospěje k závěru, že se údajného porušení hospodářské soutěže nedopustila, může odmítnout podepsat prohlášení o vzdání se rušivého jednání s odůvodněním.

Nyní je na soutěžiteli, zda se rozhodne adresáta varovné výzvy zažalovat či nikoli. Jestliže bude společnosti následně doručena žaloba, stane se tak prostřednictvím německého krajského soudu (Landgericht), neboť bývá hodnota sporu zpravidla vyšší než 5 000 eur.

Autor je advokát bpv Braun Partners

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Opening

Češi nadávají na své hory, ale stejně na ně jedou

Ačkoli se více než polovina Čechů domnívá, že jsou tuzemská lyžařská střediska přeplněná a poskytují služby na nižší úrovni, než je tomu v zahraničí, přesto do nich opakovaně vyrazí 91 procent respondentů. Vyplynulo …

Je tu úplněk. Pozor na zlámané nohy a nabouraná auta

Měsíčnímu úplňku, který se znovu objeví poslední lednový den, se přisuzuje až magická moc. Lidé mu často přisuzují náměsíčnictví, ale třeba také vyšší počet zplozených chlapečků nebo větší aktivitu až agresivitu …

Při prodeji pojištění budou zákazníci lépe chráněni

Desítky tisíc zprostředkovatelů zřejmě čeká proces získávání nové licence a vzrostou také požadavky na jejich profesionalitu. Klienti, kteří si od nich kupují pojistky, by se měli dočkat vyšší srozumitelnosti a …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru