O přístřešky pro bezdomovce je v Evropě zájem

Původně plánovali vyrobit jen deset nouzových přístřešků ve třech městech Moravskoslezského kraje, z něhož pocházejí. K začátku dubna jich však najdeme po republice už přes šedesát. Pavla Klečková a Manu Chilaud zakončují první sezonu projektu Iglou jeho rozšířením za české hranice.
Iglou je nouzový přístřešek, který chrání lidské životy. S nápadem přišli Pavla Klečková a Manu Chilaud a přihlásili se s ním do projektu Impact First. Foto: Facebook

Společně s vynálezcem prvního prototypu, Francouzem Geoffroyem de Reynalem, spustí už letos výrobu alternativní střechy nad hlavou pro lidi bez domova i pro další evropské země. První z několika set kusů poputují do Anglie, Belgie nebo na Slovensko.

Nápad si od samotného začátku získal množství stoupenců a partnerů z řad místních samospráv i terénních pracovníků ze stěžejních tuzemských organizací, jakými jsou Armáda spásy, Charita nebo Naděje. Společně začali vytipovávat a sezónně vybavovat ty lidi bez domova, kteří nemohou z nejrůznějších příčin navštěvovat noclehárny či azylové domy.

„Mezi nejběžnější důvody patří zdravotní potíže, vlastnění psa nebo sociální fóbie. Kvůli těmto aspektům jsou lidé bez přístřeší odříznutí od pomocných institucí asi nejčastěji,“ říká Klečková. Současná podoba Iglou je už šestou vylepšenou verzí. „Ještě před pár měsíci jsme netušili, jak moc se náš projekt rozvine,” shodují se oba tvůrci. Pokud vše dobře dopadne, ještě letos bude zahájena průmyslová výroba pro další evropské země.

Každý přístřešek je vyroben z polyetylenové pěny a hliníkové folie, je nehořlavý a skládací. Jde tedy o dočasné přenosné řešení vhodné do jakéhokoliv terénu. Na jaře jej terénní pracovníci sbalí, vyčistí, vydezinfikují a uloží na další zimu. Přístřešek se zahřívá tělesným teplem, které se uvnitř drží díky termální izolaci. V Iglou tak může být až o 18 stupňů tepleji než venku.

PSALI JSME:
Konec kauzy „podnikatelů“ z ubytovny. Kam ale zmizelo 400 milionů?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Westinghouse představil malý modulární reaktor

Společnost Westinghouse Electric Company tento týden představila svou nejnovější jadernou technologii, malý modulární reaktor AP300, jednosmyčkový tlakovodní reaktor o výkonu 300 MWe. Jeho konstrukce vychází z …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB