Zabaveného padělaného zboží v českých obchodech přibývá. I když dlouhodobě se nejvíce napodobují známé značky oblečení nebo obuvi, na trhu se objevují i plagiáty energetických nápojů, hraček, nářadí nebo náhradních dílů na auta.
I když se úřady snaží bránit tomu, aby se v tuzemských obchodech včetně e-shopů nabízely padělané výrobky, a takové počínání přísně trestají, plagiátů všemožných značek neubývá. Právě naopak. Česká obchodní inspekce zaznamenala vloni při svých kontrolách padělané zboží téměř ve čtvrtině všech případů, o rok před tím přitom jen v pětině. Stoupla i celková hodnota zajištěných výrobků – vloni to bylo o 100 milionů korun více než o rok dříve.
Negativní trend pokračuje i letos, jak ukazují statistiky. Zatímco v loňském prvním čtvrtletí provedla Česká obchodní inspekce 682 kontrol, při nichž objevila téměř 5,5 tisíc padělků v původní hodnotě téměř 6,5 milionů korun, letos to za stejné období při 490 kontrolách bylo více než šest tisíc padělků v prodejní hodnotě přesahující 16 milionů korun. Ve druhém čtvrtletí nárůst pokračoval, když inspektoři zabavili zboží v originální ceně více než 25 milionů korun.
ELEKTRONIKA I CHLADIČE ČI NÁŘADÍ
Podle Generálního ředitelství cel se nabídka padělků neustále rozšiřuje. „Oblíbenost jednotlivých produktů logicky vede ke snaze jejich napodobování a padělání,“ řekla mluvčí Martina Kaňková. Nejde přitom jen o porušování ochranných známek, ale rovněž autorských práv, patentů či průmyslových vzorů.
Mezi nejčastější zadržované padělky patří v Česku dlouhodobě obuv a oblečení, v poslední době mírně přibyly energetické nápoje. „Padělky dnes nalezneme prakticky v každé oblasti, ať už jde o běžnou lidskou činnost z oblasti osobní hygieny či drobné elektroniky, nebo o předměty pro specializované určení jako například nářadí, chladiče, airbagy či ložiska,“ poznamenala.
Právě s paděláním ložisek se dlouhodobě setkává jeden z jejich předních českých výrobců a exportérů, koncern ZKL. „Hlavní rozdíly oproti originálu jsou zejména ve vnitřní konstrukci ložiska, jiném způsobu tepelného zpracování, kvalitě materiálu či jeho čistotě. Vnitřní konstrukce často nesplňuje ani fyzikální podstatu ložiska. Padělané výrobky tak pouze vypadají jako ložiska, ovšem ve skutečnosti buď nemohou pracovat vůbec, nebo mohou jen v nezatížených stavech,“ řekl výkonný ředitel koncernu Jiří Prášil mladší.
PĚT TISÍC PADĚLANÝCH NÝHRADNÍCH DÍLŮ
Vloni zase celníci na Slovensku odhalili ve velkokapacitních skladech v Rimavské Sobotě více než 5 tisíc kusů padělaných náhradních dílů na automobily Škoda. Podle slovenské finanční správy byl případ ojedinělý nejen na Slovensku, ale v celém regionu. Před časem na padělky svých motorových pil, ale i dalších strojů a náhradních dílů upozornila rovněž společnost STIHL. V e-shopech se objevily také plagiáty hraček společnosti Mattel.
Právě internet se stává pro prodej okopírovaného zboží čím dál populárnější. Nejde jen o e-shopy, ale rovněž o sociální sítě, kde se nabízí například oblečení, u něhož je často velmi těžké z pouhého obrázku poznat, jestli je pravé, anebo „fejk“. „Celní správa postupně přijímá opatření k omezení nabídky padělaného zboží na internetu. Touto problematikou se zároveň zaobírá prostřednictvím svého specializovaného útvaru,“ řekla bez bližšího upřesnění mluvčí Martina Kaňková.