Padělků přibývá. Výrobci oblečení, hraček, ale i nářadí přicházejí o desítky milionů korun

Zabaveného padělaného zboží v českých obchodech přibývá. I když dlouhodobě se nejvíce napodobují známé značky oblečení nebo obuvi, na trhu se objevují i plagiáty energetických nápojů, hraček, nářadí nebo náhradních dílů na auta.

Dlouhodobě se nejvíce napodobují známé značky. Foto: Celnisprava.cz

I když se úřady snaží bránit tomu, aby se v tuzemských obchodech včetně e-shopů nabízely padělané výrobky, a takové počínání přísně trestají, plagiátů všemožných značek neubývá. Právě naopak. Česká obchodní inspekce zaznamenala vloni při svých kontrolách padělané zboží téměř ve čtvrtině všech případů, o rok před tím přitom jen v pětině. Stoupla i celková hodnota zajištěných výrobků – vloni to bylo o 100 milionů korun více než o rok dříve.

Negativní trend pokračuje i letos, jak ukazují statistiky. Zatímco v loňském prvním čtvrtletí provedla Česká obchodní inspekce 682 kontrol, při nichž objevila téměř 5,5 tisíc padělků v původní hodnotě téměř 6,5 milionů korun, letos to za stejné období při 490 kontrolách bylo více než šest tisíc padělků v prodejní hodnotě přesahující 16 milionů korun. Ve druhém čtvrtletí nárůst pokračoval, když inspektoři zabavili zboží v originální ceně více než 25 milionů korun.

ELEKTRONIKA I CHLADIČE ČI NÁŘADÍ

Podle Generálního ředitelství cel se nabídka padělků neustále rozšiřuje. „Oblíbenost jednotlivých produktů logicky vede ke snaze jejich napodobování a padělání,“ řekla mluvčí Martina Kaňková. Nejde přitom jen o porušování ochranných známek, ale rovněž autorských práv, patentů či průmyslových vzorů.

Mezi nejčastější zadržované padělky patří v Česku dlouhodobě obuv a oblečení, v poslední době mírně přibyly energetické nápoje.  „Padělky dnes nalezneme prakticky v každé oblasti, ať už jde o běžnou lidskou činnost z oblasti osobní hygieny či drobné elektroniky, nebo o předměty pro specializované určení jako například nářadí, chladiče, airbagy či ložiska,“ poznamenala.

Právě s paděláním ložisek se dlouhodobě setkává jeden z jejich předních českých výrobců a exportérů, koncern ZKL. „Hlavní rozdíly oproti originálu jsou zejména ve vnitřní konstrukci ložiska, jiném způsobu tepelného zpracování, kvalitě materiálu či jeho čistotě. Vnitřní konstrukce často nesplňuje ani fyzikální podstatu ložiska. Padělané výrobky tak pouze vypadají jako ložiska, ovšem ve skutečnosti buď nemohou pracovat vůbec, nebo mohou jen v nezatížených stavech,“ řekl výkonný ředitel koncernu Jiří Prášil mladší.

PĚT TISÍC PADĚLANÝCH NÝHRADNÍCH DÍLŮ

Vloni zase celníci na Slovensku odhalili ve velkokapacitních skladech v Rimavské Sobotě více než 5 tisíc kusů padělaných náhradních dílů na automobily Škoda. Podle slovenské finanční správy byl případ ojedinělý nejen na Slovensku, ale v celém regionu. Před časem na padělky svých motorových pil, ale i dalších strojů a náhradních dílů upozornila rovněž společnost STIHL. V e-shopech se objevily také plagiáty hraček společnosti Mattel.

Právě internet se stává pro prodej okopírovaného zboží čím dál populárnější. Nejde jen o e-shopy, ale rovněž o sociální sítě, kde se nabízí například oblečení, u něhož je často velmi těžké z pouhého obrázku poznat, jestli je pravé, anebo „fejk“. „Celní správa postupně přijímá opatření k omezení nabídky padělaného zboží na internetu. Touto problematikou se zároveň zaobírá prostřednictvím svého specializovaného útvaru,“ řekla bez bližšího upřesnění mluvčí Martina Kaňková.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví naráží na nedostatek kapacit

Stavební produkce se v září po srpnovém propadu vrátila k meziročnímu růstu. Navzdory poměrně vysoké srovnávací základně září loňského roku. Loni v září základnu navyšoval loňský celkový boom stavebnictví. Ten …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Až bude jezdit na elektřinu i tank, uvěřím elektromobilům

Názor
Elektromobily, hybridy, plug-in hybridy a všemožné jiné takzvané ekologické varianty aut jsou politicky velmi silně protěžované, dokonce i tak, že třeba u vlakové trati ve Velké Chuchli v Praze nějaký hbitý aktivista natřel obří nápis „Klima je více než národ.“ Jenže ať je to, jak chce, nafta u nás stále vítězí. Její spotřeba dokonce kontinuálně stoupá už několik let po sobě, jak ukazují nejnovější data. A …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru