Po týdnech zlevňování přijde zdražování benzínu i nafty. Na vině je slábnoucí koruna

Názor
Pohonné hmoty v ČR v uplynulých sedmi dnech šestý týden v řadě zlevňovaly, a to o něco pomaleji než o týden dříve. Průměrná cena benzínu Natural 95 v uplynulých sedmi dnech poklesla o dva haléře na litr a činí nyní 27,77 koruny za litr. Nafta v uplynulých sedmi dnech ubrala osm haléřů na litr a stojí 27,08 koruny. Pohonné hmoty tak v uplynulém týdnu byly nejlevnější od první poloviny července.
Koruna vůči dolaru, v němž se ropa obchoduje, oslabila v uplynulých dvou dnech poprvé od druhé půle července nad úroveň kursu 23 korun za dolar. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V příštím týdnu lze v ČR očekávat stagnaci cen pohonných hmot. Stagnace bude výsledkem protichůdného působení efektu klesající dolarové ceny ropy a současně oslabující koruny.

Koruna vůči dolaru, v němž se ropa obchoduje, oslabila v uplynulých dvou dnech poprvé od druhé půle července nad úroveň kursu 23 korun za dolar. Znehodnocování české měny tak tlumí efekt klesající dolarové ceny ropy, který je beztak omezený. Barel ropy Brent sice v uplynulém týdnu zlevnil z ceny přibližně 43,80 dolaru na zhruba 41,30, avšak po podstatnou část první poloviny září byl po pod cenovou úrovní rovných 40 dolarů.

Zřetelně převažující část zářijového zlevnění ropy je tedy už v cenách pohonných hmot v ČR zahrnuta a bez dalšího výraznějšího zlevnění ropy na světových trzích zlevňování pohonných hmot v ČR nový impuls nezíská. Koruna totiž vůči dolaru během září postupně a setrvale oslabuje, a to z úrovně vzájemného kursu pod 21,90 na nynější zmíněnou úroveň nad 23 korunami za dolar. Takového znehodnocení koruny nedává při zmíněném zářijovém vývoji cen ropy další prostor ke snížení ceny pohonných hmot v ČR.

PSALI JSME:
Koronavirus zlevňuje pohonné hmoty

Růst cen ropy na světových trzích, který nastal po odeznění celosvětově nejkritičtější fáze první vlny šíření koronavirové nákazy, trval od začátku května až prakticky do konce srpna. Přitom ovšem postupně zvolňoval. V září se však vyčerpal a došlo dokonce k uvedenému poklesu cen ropy.

V týdnech druhé půle srpna ještě tehdy sílící koruna „přebíjela“ efekt již jen zvolna zdražující ropy, takže pohonné hmoty zlevňovaly. V září pak zlevňují kvůli klesající dolarové ceně ropy, kterýžto efekt není s to slábnoucí koruna zatím potlačit. To se však právě v těchto dnech mění a „otáčí“, protože slábnutí koruny je už až příliš výrazné. Po stagnaci příštího týdne tak nelze vyloučit opětovný vzestup cen pohonných hmot v ČR.

Obchodníci s ropou zatím nesází na to, že by globálně nastala tak plošná uzavírka jednotlivých ekonomik jako na jaře. Počítají s místními či regionálními uzavírkami, které ovšem nemají potenciál stáhnout cenu ropy výrazněji dolů. Ta by tak měla i v příštích týdnech a měsících trendově zdražovat, i když jen mírně a pozvolně. Česká koruna bude sice zřejmě ještě několik týdnů pod výprodejním tlakem, ale fundamentálně má na to, aby poté opět zpevnila. Tuzemští řidiči se tedy ve zbytku roku žádného výraznějšího zdražování pohonných hmot obávat nemusejí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
S pandemií vzrostl zájem o tankovací karty

×
  1. Pan Rusnok, opět úřaduje…Je konec měsíce, a vyplácejí se důchody na Slovensko Slovákům, kteří až na výjimky dřeli v Českých továrnách! Dnes je tomu chrapúňovi, dobrý každý milionik!!!

  2. Na benzín nebo naftu už nejezdím od roku 2000. Pouze z jednoho důvodu,jsou to příliš drahé paliva pro nuznou českou výplatu tady v pohraničí.Tady jezdíme skoro všichni do práce autem na LPG a ti co bydlí trochu blíž na elektrokole.Potraviny si pěstuji za domem na zahrádce,dům mám po předcích a byl postaven v roce 1938 a slouží nebo spíš musí sloužit dál i s původní střšní krytinou,auto mám z roku 1994 a před každou STK se třesu strachem jestli se mě podaří uplatit nějakého technika a auto bude zas 2 roky jezdit na přijatelné palivo LPG v současnosti za 10.9 kč.Výplaty tady v pohraničí jsou almužny a většina důchodců a důchodkyň bere víc peněz než dělník pracující v těžce náročné fyzické práci.Stydím se za tento „kapitalismus“,který ožebračil poctivě pracující lidi.Za minulého režimu jsme na domě udělali novou elektřinu a rozvod vody,koupila se nová Š100 za 44600 kčs,v roce 1989 nový Favorit za 95000 kč(ten bohužel v roce 2014 dosloužil a já byl nucen koupit japonské auto za 18000 kč abych měl vůbec čím jezdit)…Ještě nás tento hnusný režim bude šikanovat na STK.Pokud budu bez auta tak budu do konce života na sociálce jako soused,který přišel o řidičák a tím hned o práci.Už ani nepožádal o vrácení řidičáku a žije si jako král.Stát platí spolehlivě,přispívá na bydlení a jídlo.Ještě si bokem udělá pár brigád a je na tom mnohem lépe než já na plný úvazek u kapitalisty za almužnu.Zdravím další pracující žebrotu,jistě nás bude několik desítek až stovek tisíc….

  3. Proč neprodá Rusnok nějaká eura ,která nasyslil Singer,když chránil vývozce a nepodpoří korunu ? Aha ono je to opět pro vývozce a výrobce vyrábějící a uplatňující zboží na našem trhu výhodné -jedni víc utrží a druhý bude těžit z toho,že dovoz zdraží.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Čínská ekonomika vloni vzrostla o 2,3 %

Růst čínské ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku zrychlil ze 4,9 procenta na 6,5 procenta meziročně, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Za celý loňský rok tamní hospodářství vzrostlo o 2,3 procenta a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru