Politická krize v Hongkongu přerůstá v krizi ekonomickou

Názor
Již deset týdnů trvající masivní protesty v Hongkongu nabývají bezprecedentní povahy. Území kvůli demonstracím hrozí závažné ekonomické zpomalení. Politická krize tam zkrátka může v krajním případě vyvolat dokonce i krizi ekonomickou. To by kromě jiného ohrozilo plány tuzemské skupiny PPF na primární úpis akcií Home Creditu právě na hongkongské burze.
Hongkongské letiště má klíčový význam pro celou ekonomiku teritoria. V loňském roce odbavilo takřka 428 tisíc letů. Jde o nejrušnější letiště v Asii a o největší světové letiště z hlediska nákladní přepravy. Foto: Depositphotos.com

Protesty zašly tak daleko, že musely být zrušeny stovky letů z hongkongského letiště. Protestující v uplynulých dnech pronikli do letištního areálu a včera zaplavili jeho terminály. Úřady se tak rozhodly provoz na letišti omezit a lety zrušit. Kanadský či australský premiér vyjádřili značné znepokojení nad situací a vyzvali Čínu, pod jejíž správu Hongkong spadá, aby k situaci přistupovala uvážlivě. Čína protestující přirovnává k teroristům, což australský premiér explicitně odmítl.

Hongkongské letiště má klíčový význam pro celou ekonomiku teritoria. V loňském roce odbavilo takřka 428 tisíc letů. Jde o nejrušnější letiště v Asii a o největší světové letiště z hlediska nákladní přepravy. Na hrubém domácím produktu Hongkongu se přímo či nepřímo podílí zhruba pěti procenty. Hongkong představuje hlavní bránu pro investory z celého světa, kteří chtějí dělat obchod s Čínou. Je „domovem“ mimopevninské varianty čínské měny, renminbi, kterou Peking svazuje mnohem méně, než variantu pevninskou.

PSALI JSME:
Hongkong bojuje o své jedinečné ekonomické postavení

Ve druhém čtvrtletí se hrubý domácí produkt teritoria propadl mezikvartálně o 0,3 procenta. Hongkongu vážně hrozí recese. V červenci tamní index nákupních manažerů, klíčový předstihový ukazatel, klesl nejníže od března 2009, kdy vrcholila světová finanční krize. Padá objem nemovitostních transakcí a pět měsíců v řadě se propadají maloobchodní tržby.

Důvodem je primárně obchodní válka mezi USA a Čínou a hrozba vážného celosvětového zpomalení, nemalou roli ale hrají právě i probíhající protesty. Třeba horší spotřebitelská nálada v Hongkongu, daná obchodní válkou, umocňuje nespokojenost tamního obyvatelstva se správou teritoria a s Pekingem samotným. V začarovaném kruhu tak tato nespokojenost ústí v demonstrace, které dále stahují hongkongskou ekonomiku.

Investoři se obávají zejména toho, že Peking nakonec použije hrubé síly, aby nastolil pořádek.  Stahují se z burzy, která tak podává nejhorší výkon od první poloviny 80. let, kdy se rozhodlo, že teritorium vejde z britské správy pod správu čínskou. Propad burzy zřejmě povede k tomu, že některé plánované primární emise akcií budou zrušeny nebo odloženy. Může to postihnout i primární úpis akcií Home Creditu, jenž plánuje získat na hongkongské burze až 1,5 miliardy dolarů.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Home Credit má se vstupem na burzu nejvyšší čas. Varováním je mu rozhodnutí pivovaru AB InBev

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pátek ve znamení evropských makro dat

V Evropě bylo včera zveřejněno velké množství makroekonomických dat. Ty se týkaly finálních čísel vývoje hrubého domácího produktu (HDP) v 1. čtvrtletí letošního roku a také prvních odhadů květnové inflace.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru