Poplatky klesnou, ceny spíš ne

Sylvie Hušková se při nákupu cigaret v prodejně Geco tabák v obchodním centru na pražském Smíchově setkala s pro ni dosud neobvyklou situací. Při platbě debetní kartou byla potrestána přirážkou ve výši tři korun. „S něčím takovým jsem se ještě nesetkala. Nemluvě o tom, že o pár kroků vedle je další trafika, kde za stejnou platbu neúčtují žádnou přirážku,“ řekla žena, rozhodnuta Geco tabák již nenavštívit.
Ilustrační foto

S nevrlým přijetím se při platbě kartou v obchůdku čerpací stanice setkal Josef Soukup z Jistebnice. „Víte, pro nás je to nevýhodné kvůli poplatkům bance,“ konstatovala prodavačka. S podobnou reakcí bylo možné setkat se i v jedné táborské optice, kde majitel Štěpán Dubský sice platební karty akceptuje, ale vždy se zeptá, zda by nebylo možné zaplatit v hotovosti, protože platby kartou mu snižují zisk.

Poplatek, který za každou karetní transakci platí banka obchodníka bance, jež kartu vydala, určují banky a společnosti vydávající karty, jako jsou VISA nebo MasterCard. Podle Evropské komise, která se rozhodla tyto poplatky od září omezit a v rámci Unie i sjednotit, banky obchodníků přenášejí mezibankovní poplatky na své klienty. To se často promítne do ceny zboží nebo služeb, aniž si toho je vědom zákazník, a to i ten, který platí v hotovosti. U státem stanovené ceny, což je právě případ cigaret, je obchodník bezbranný. Geco tabák si to tedy vyřešil po svém.

Výše mezibankovních poplatků není všude stejná. V Česku patří podle Evropské komise v Unii k nejvyšším. U VISA i MasterCard se v průměru pohybuje kolem 1,2 %. Vyšší úroveň je jen v Polsku, na Kypru a v případě karet VISA i v Německu. Brusel mimo jiné upozornil právě na to, že nyní jsou poplatky v členských zemích neprůhledné.

Poplatky za platbu kartou, které hradí obchodník vydavatelské bance, tedy od září klesnou. Regulaci mezibankovních poplatků již schválil i Evropský parlament. Poplatky se u debetních karet zastropují na 0,2 %, u kreditních karet na 0,3 %. Regulace tak obchodníkům sníží náklady, promítnutí do jejich cen je však diskutabilní.

Omezení poplatků má přinést roční úsporu 730 milionů eur (20 mld. Kč) na straně spotřebitelů a 6 miliard eur (164 mld. Kč) na straně obchodníků. Nová pravidla ještě musí schválit evropská Rada ministrů.

Regulaci poplatků vítají zejména maloobchodníci. Evropská komise je však vyzvala, aby úspory skutečně přenesli na zákazníky. Předchozí zkušenosti z Austrálie nebo USA ukazují, že tam ke snížení cen po zavedení regulace nedošlo. Naopak. Z regulace vyšli hůř spotřebitelé, protože došlo ke zvýšení nákladů na karty.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru