Poptávka po obytných vozech meziročně vzrostla o více než 200 %

Zájem o obytné vozy v posledních pěti roste a pandemie covid-19 jej ještě umocnila. Rostou prodeje jak menších vozů, meziročně přibližně o 200 procent, tak těch prostornějších nad 3,5 tuny, kde poptávka dokonce vzrostla o 250 procent. Vyplývá to ze statistik Asociace kempování a karavaningu.
Lidé teď mají o obytné vozy zájem celoročně. V zimě s nimi parkují u sjezdovek a v létě pak mohou vyjet prakticky kamkoliv. Ilustrační foto: Pixabay.com

Po sezóně 2018/2019, kdy prodej karavanů a obytných přívěsů v Evropě dosáhl rekordních více než 210 tisíc registrací, to vypadalo, že trh dosáhl pomyslného vrcholu. Jenže pak přišla koronavirová pandemie, razantní omezení turistiky a karavany se staly hitem. Například jen v červenci 2020 v Evropě vzrostly registrace nových vozů o zhruba šedesát procent oproti stejnému měsíci loňského roku.

Omezení možností cestování a restrikce v době pandemie způsobily, že se do koupě obytného vozu pouští i lidé, kteří nikdy v minulosti o tomto stylu trávení volného času neuvažovali. Z celkového počtu nových majitelů jich je dle zmíněné asociace dokonce 80 procent.

Přicházejí prý jak zkušení kempaři, kterým již menší či starší vůz nestačí, tak i ti úplně noví, kteří se pro tento životní styl a cestování rozhodli díky pandemii a různým omezením v hotelech a na letištích.

PSALI JSME:
Češi chystají dovolenou v kempech a karavanech. Jejich prodeje přes zimu narostly o 200 procent

Nárůst zájmu o koupi obytných aut se začal projevovat na jaře minulého roku, během první vlny koronavirové epidemie si lidé uvědomili, že se bojí kvůli nákaze nejen cestovat letadlem, ale i být ubytovaní v hotelech či penzionech. Obytná auta se tak stala, kromě vlastních rekreačních zařízení, téměř jedinou volbou, jak cestovat.

„Máte dům na kolečkách a nic vás neomezuje. Zároveň je to ale bezpečné, protože se izolujete jen s rodinou,“ popsala trend Klára Hájek Velínská z Asociace kempování a karavaningu. Napilno mají i prodejci, což potvrzuje současný trend, že v tomto segmentu nyní nejsou měsíce se slabší poptávkou.

„Dveře se u nás letos nezavřely, lidé mají nyní o vozy zájem celoročně. V zimě s nimi parkují u sjezdovek a v létě pak mohou vyjet prakticky kamkoliv,“ uvedla Pavla Skolil ze společnosti FC Morelo CZ, který patří k předním tuzemským prodejcům obytných vozů.

PSALI JSME:
Volnost na čtyřech a více kolech má svá rizika

Ohromný zájem o autokaravany potvrdil již dříve například Vladimír Horký, majitel společnosti Hykro Karavan Centrum v Praze. „Po první vlně covidu-19 začal obrovský karavanový boom a my nevěděli, kam dříve skočit,“ řekl Horký serveru All4camper.com, který se věnuje cestování, kempování a karavaningu.

Většina zákazníků se spokojí s menšími obytnými vozy, ale prodejci registrují stále větší zájem o prostornější a vybavenější obytné vozy nad 3,5 tuny. „Kdo jednou vyzkouší obytné vozy, které mají dostatek obytného a úložného prostoru, těžko se v budoucnu spokojí s malým vozem, kde se pak o to více cítí stísněně,“ uvedla Pavla Skolil.

Velký zájem o obytné vozy zaskočil většinu prodejců, protože neměli naplánováno tak velkou výrobu. „Objednací doba na nové vozy se výrazně prodloužila. Už před covidem šlo o šest až dvanáct měsíců, dnes jsou lhůty často i dvojnásobné,“ potvrdil Jan Pacovský z Asociace kempování a karavaningu. Takže pokud uvažujete o novém obytném voze na příští léto, je už teď ideální doba to řešit.

PSALI JSME:
Zlaté časy karavanů, zájem o „domy na kolečkách“ vzrostl o desítky procent

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Evropský automobilový trh na novém minimu

Ani dva roky po začátku pandemie se automobilovém trhu nedaří odrazit ode dna. Dá se hovořit o recesi tohoto odvětví, za kterým ovšem není slabá poptávka, ale přetrvávající problémy s dostupností povětšinou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB