Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Je správný čas

Poradna

Už dva týdny probíhá tzv. přeregistrační období, v němž se sedm zdravotních pojišťoven snaží na svou stranu přetáhnout klienty konkurence. A zatím, jak se zdá, ticho po pěšině. Na rozdíl od minulých let se totiž pojišťovny v médiích netrumfují sliby, co všechno pro své klienty udělají, co jim dají a jak se o ně postarají. Důvod? Jednak jsou prázdniny a ta pravá přetahovaná se dá očekávat až v zářijovém finiši kampani a navíc – ono není zase tak moc nabídnout.

Jednou z nejatraktivnějších cílových skupin jsou pro zdravotní pojišťovny nastávající matky. Foto: Pixabay

Změnit zdravotní pojišťovnu lze dvakrát ročně. K 30. březnu (klientem nové pojišťovny se stáváte 1. 7.) a k 30. září (1. 1.). Těmto dvěma termínům předchází tříměsíční přeregistrační období, v němž mohou pojišťovny lákat nové pojištěnce např. v médiích, ale také jen v tomto období můžete vyplnit přihlášku ke změně zdravotní pojišťovny (ZP).

Svůj zájem změnit pojišťovnu můžete mailem nebo návštěvou na pobočce inzerovat prakticky po celý rok, ale pak počítejte s tím, že se na vás ZP stejně obrátí se žádostí o podání byť předvyplněné přihlášky až v přeregistračním období.

Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je však možné změnit zdravotní pojišťovnu jen jednou za 12 kalendářních měsíců. Nemá smysl zkoušet se přehlásit dříve – vše je zaznamenáno v centrálním registru pojištěnců, který by tento pokus automaticky odmítl.

DÍTĚ PODLE MATKY

Jednou z nejatraktivnějších cílových skupin jsou pro ZP mladé ženy, nejlépe pak nastávající matky, protože jejich dítě se stává dnem narození pojištěncem zdravotní pojišťovny, u které je pojištěna matka dítěte. Není-li matka narozeného dítěte účastníkem veřejného zdravotního pojištění, stává se dítě dnem narození pojištěncem té zdravotní pojišťovny, u které je v den jeho narození pojištěn otec dítěte. Rodiče samozřejmě mohou pojišťovnu svého dítěte v nejbližším přeregistračním období změnit.

Podáním přihlášky ke změně zdravotní pojišťovny pro vás však povinnosti nekončí. Původní ZP musíte vrátit průkaz pojištěnce, a to do osmi dní ode dne změny. Nový průkaz byste už v té době měli dostat poštou. Dále musíte změnu pojišťovny nahlásit svému zaměstnavateli, rovněž do osmi dní. Zaměstnavatel má za povinnost vám vydat písemné prohlášení, že toto oznámení převzal, což není zdaleka formalita. Pokud by totiž došlo např. k administrativnímu zádrhelu a zaměstnavatel posílal odvody na účet staré ZP, mohl by toto opomenutí svádět na zaměstnance a požadovat od něj penále.

VYROVNAT DLUHY, VRÁTIT PRŮKAZKU

A jak to mají při změně pojišťovny osoby samostatně výdělečně činné? Ty musejí nově zvolené ZP předložit doklad o výši záloh na pojistné, které se vypočítávají z pojistného základu. A u té bývalé pak vyrovnat případné závazky, jakými jsou dluhy na pojistném, penále či pokuty, a ještě 10 let pro ně platí závazek spolupracovat při řešení případných dodatečně vyměřených sankcích. Přehled o příjmech a daních pak musí OSVČ předložit všem zdravotním pojišťovnám, u nichž byla v daném kalendářním roce pojištěna.

Pro všechny pak platí, že změnu zdravotní pojišťovny musejí při nejbližší návštěvě ohlásit všem lékařům. Poskytnuté zdravotní služby totiž musejí být vykázány k úhradě správné zdravotní pojišťovně, proto je stanovena povinnost prokazovat se při poskytování zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění platným průkazem pojištěnce. Pokud by se někdo prokazoval průkazem pojišťovny, aniž by byl v tu dobu jejím pojištěncem, může dostat pokutu do výše 5000 Kč; krom toho bude samozřejmě vymáhána úhrada nákladů.

PRO PŘÍSPĚVKY UŽ TEĎ

A zbývá poslední otázka – má význam zdravotní pojišťovnu měnit? V každém případě spíše než inzercí se nechte přesvědčit svým lékařem. Jednak je důležité, aby měl uzavřenou smlouvu s vaší novou ZP a nechystal se ji ukončit. Navíc lékaři mají nejlepší přehled o tom, v jaké finanční kondici ta která pojišťovna je, protože je bohužel stále častějším jevem, že jednotlivé ZP omezují počty nasmlouvaných nákladných zákroků (operací, vyšetření) a dokonce tlačí na lékaře, aby před operací doporučovali klientům přechod k jiné pojišťovně, obvykle k VZP. Čímž se bohužel smysl několika zdravotních pojišťoven téměř vytrácí.

Pokud však máte vyhlídnuté bonusy a příspěvky nabízení jinou pojišťovnou, volte k přestupu raději zářijový termín a hned po Novém roce se u nové pojišťovny o tyto benefity přihlaste. Nenechte se splést, že nyní už pojišťovny s jejich nabídkou šetří, bojí se totiž, že by kampaní povzbudili k jejich čerpání své stávající klienty. U všech ZP totiž platí, že slibují průběžně, ale plní jen v prvních měsících roku, pak už mají rozpočet vyčerpaný. A čím je příspěvek atraktivnější, tím dříve se po něm zapráší. Po Novém roce se však začíná s novým rozpočtem.

Chcete změnit zdravotní pojišťovnu?

  1. Můžete tak učinit jen jednou za 12 měsíců a pouze k datu 30. 6. a 30. 9. Klientem nové pojišťovny se stanete od prvního dne následujícího pololetí.
  2. Změnu musíte nahlásit zaměstnavateli a svým lékařům. Staré pojišťovně se vrací průkazka a musejí se vyrovnat finanční závazky, OSVČ v nové předkládají doklad o výši záloh na pojistné.
  3. O změně se poraďte především se svým lékařem. Pokud přecházíte kvůli benefitům, vhodnější je právě probíhající termín.
Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Největší dilema života. Ukončit těhotenství, nebo ne?

Čekáte miminko, těšíte se, ale pak se z genetického testu dozvíte, že se plod nevyvíjí dobře. Ze dne na den se tak musíte rozhodnout, co dál. Ukončit těhotenství a jít na potrat? Nebo si děťátko nechat, i když bude …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru