Už doma můžeme předejít prázdninovým zahraničním malérům

Poradna

Cestovat do zahraničí bez pojištění je hazard. Zdálo by se, že tuto větu vám potvrdí všichni v okolí, ale není to pravda. Podle údajů pojišťoven jezdí do ciziny, a tedy i na zahraniční dovolenou, hned každý pátý Čech. A to je při pohledu na statistiku, z níž vyplývá, že pojišťovny řeší ročně pojistné události z dovolených v řádu stovek tisíc a jejich počet každoročně narůstá, hodně na pováženou.

Už doma můžeme předejít prázdninovým zahraničním malérům. Ilustrační foto: Pixabay

Nestačí se však jen pojistit. Důležité je i to, jak se pojistíte. Tedy jaká pojistná rizika na vaší dovolené vidíte jako reálná, a na ty se zaměříte. Dále je třeba se důkladně poptat na tzv. výluky, tedy v podstatě na výjimky, na které se pojistka nevztahuje, přestože vy budete pevně přesvědčení, že toto riziko máte pokryté a zaplacené.

A v neposlední řadě je důležitá i výše pojistky. Neplatí, že levná pojistka musí být automaticky špatná, ale pokud cestujete např. do exotických či vzdálených zemí, pak jednou z největších hrozeb bude, že náklady za případné ošetření budou ve zmíněných zemích značně vysoké.

Odborníci radí sjednat si pojistku při zaplacení zájezdu. Obvykle na to v té chvíli máte dost času, v klidu si prostudujete smlouvu a sjednáte i připojištění šité na míru prázdninovému programu a destinaci.

Při odjezdu na dovolenou se mnoho lidí spoléhá na cestovní pojištění ke své kreditní kartě. V častých případech se však jedná o pojištění s nízkými limity a pouze se základním krytím. Zahrnuty tak bývají jen léčebné výlohy a asistenční služby. Dojde-li však ke škodě jiného charakteru, není držitel karty obvykle nijak chráněn.

Například pojištění odpovědnosti pomůže v případě, o němž jste přesvědčeni, že vám se stát nemůže – děti shodí něco z regálu v obchodě, spadne vám předmět z hotelové terasy na dole zaparkovaná auta, rozbijete neúmyslně vybavení v hotelovém pokoji, někoho zraníte při rekreačním sportu. Leč stane se a v případě této hloupé náhody vám může pojištění zachránit až miliony.

Důležité je udělat si i celkový přehled o rozsahu pojištění. Pojišťovny se často setkávají s případy, kdy klienti nemají povědomí o základním krytí svého cestovního pojištění a požadují úhradu nákladů, které nejsou v pojištění zahrnuty. V takovou chvíli dochází ke sporům, v nichž klienti pravidelně tahají za pomyslný kratší konec provazu.

Pokud nakupujete s předstihem (využíváte slevový program), pak se vyplatí část ušetřených peněz nasměrovat na pojištění proti tomu, že se vám změní časové možnosti a budete muset zájezd odložit či zrušit. Nebo onemocníte vy či vaše dítě, utrpíte zranění, postihnou vás rodinné potíže. Pojištění storna se však vztahuje i na komplikace v důsledku těhotenství, nezaviněnou ztrátu zaměstnání nebo rozsáhlé poškození vašeho bydliště.

V případě, že dovolenou zrušíte z jiného důvodu, než pro porušení povinností cestovní kanceláře, bude po vás cestovka požadovat odstupné, které může dosáhnout i plné ceny zájezdu.  Podle pojišťoven podíl škod ze storna už předehnal výdaje za léčby nemocí a úrazů českých turistů. A blíží se 50 % z celkového objemu vyplacených škod. Storno si můžete sjednat nejen na celý zájezd, ale i například na letenky nebo ubytování. Což oceníte ve chvíli, kdy se na poslední chvíli rozhodnete cestovat na vlastní pěst.

Výše spoluúčasti je ve většině případů 20 %, přičemž některé cestovní kanceláře mají spoluúčast ve výši 10 %. U samostatného storna vyjde cena pojištění obvykle na 4 % z ceny cestovní služby nebo zájezdu. A při vyplácení pojistné částky je samozřejmě klíčové, jak dlouho před odjezdem zájezd či službu zrušíte.

A jaké pojištění zvolit pro různé druhy zahraniční dovolené či pobyty? Stěžejní je vybrat správné krytí, délku platnosti a případně se porozhlédnout i po připojištění. Dále nastavit odpovídající pojistnou částku, pojmenovat si rizika, reagovat na program o dovolené (sportovní aktivity, cesty po památkách, adrenalinové sporty, doprava v místě, stravování) či způsob dopravy na dovolenou. Vzít také v úvahu aktuální zdravotní stav i možná zdravotní rizika. A nebát se poradit v cestovce nebo pojišťovně, především si upřesnit, na co pojistka vztahuje a na co už nikoli.

Samozřejmou součástí všech variant by měla být asistenční služba, která je k dispozici 24 hodin denně v několika světových jazycích. Především kvůli tomu, aby byla schopna vyřídit to, na co jazyková vybavenost klienta nestačí.

A důležitá rada na závěr. Vážně je třeba brát i upozornění pojišťovny, že klient je povinen chovat se tak, aby nepřispěl ke zvýšení nebezpečí vzniku pojistné události nebo většímu rozsahu jejích následků. To se týká už udání pravdivých informací při sjednávání smlouvy, v průběhu dovolené pak přiměřené konzumace alkoholu (a aktivit pod jeho vlivem), nerespektování zákazů a přecenění vlastních sil i schopností. Vyhnete se tak mj. i nemilému překvapení, že vám kvůli vašemu pochybení pojišťovna odmítne pojistku vyplatit.

Ale jsme stále ještě na začátku dovolené. Popadneme kufry a pádíme na letiště, kde nás však pohled na tabuli odletů přivede k mírnému zoufalství. Náš let má ohlášeno tak velké zpoždění, že přípoj v jiné metropoli patrně nestihneme. Co se dá dělat a že tvrzení leteckých společností, jak jsou z obliga, nemusíme přijmout, se dočtete příští týden.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.