Pražská burza je na začátku týdne beze změny

Začátek nového týdne navázal na pozitivní náladu z konce týdne minulého. Index PX otevřel slušně v plusu. Nicméně pak mělo obchodování sestupnou tendenci. Na konci seance byla hodnota indexu beze změny (1 420,48 bodu). Zobchodovaný objem byl podprůměrný, většinu tvořil již tradičně ČEZ s podílem zhruba 50 procent.
Pražskou burzu držely v pondělí nad vodou společnosti z finančního segmentu. Nejlépe na tom byla Erste se ziskem 1,26 procenta (870 Kč). Ilustrační foto: Erste Group

Pražskou burzu držely nad vodou společnosti z finančního segmentu. Nejlépe na tom byla Erste se ziskem 1,26 procenta (870 Kč), následovala Moneta (+0,95 %, 84,70 Kč) a Komerční banka (+0,67 %, 755 Kč).

Regulátor schválil Monetě návrh na výplatu dividendy ve výši 8 CZK na akcii, což odpovídá hrubému zisku 9,5 procenta. Připomínám, že dividendu musí schválit akcionáři na valné hromadě, která by se měla konat 25. dubna.

Jako jedinému mimo svět financí se podařilo posílit Philip Morris ČR (0,69 %, 17 460 Kč). Oslabily ČEZ (-1,79 %, 1 042 Kč), Kofola (-1,19 %, 250 Kč), pojišťovna VIG (-0,34 %, 614 Kč) a Colt CZ (-0,34 %, 586 Kč).

Americký index S&P500 otevřel růstem o asi 0,3 procenta (4 057,20 b.).

Evropský index STOXX Europe 600 zahájil obchodování silnější, nicméně slabší maloobchodní tržby a index důvěry investorů Sentix v eurozóně znamenaly obrat v obchodování. Krátce před koncem pondělní seance byl opravdu jen mírně nad pátečním závěrem (+0,01 %, 646,29 b.).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Celková nálada byla tento týden spíše pozitivní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 …

Akciové trhy surfují na pozitivní vlně

Směr středečního obchodování, v Evropě i za mořem, byl jasný. Již zahájení obchodování bylo silnější o téměř procento ve srovnání s úterním závěrem. Následně akciové trhy své zisky dále rozšiřovaly.

Duch nemovitostí obchází evropské banky

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB