Recese tentokrát začíná trhem práce

Analýza
Většina makroekonomických dat zveřejněných v průběhu dubna bude ukazovat na ekonomickou aktivitu před vypuknutí pandemie. Vzpomeňme, že výkon ekonomiky byl před tímto šokem s výjimkou zpracovatelského průmyslu relativně dobrý.
Zejména březnové zastavení výroby v automobilkách povede k prudkému poklesu statistik z výroby. Ilustrační foto: Škoda auto

Hlavní pozornost se ale nyní stáčí na údaje, které již budou odrážet propad ekonomiky v důsledku vynucené hibernace. A tím údajem za březen bude zejména nárůst nezaměstnanosti a propad indexu nákupních manažerů. Současně je otázkou, jak pandemie ovlivní samotný sběr dat a výpočet všech statistik.

Index nákupních manažerů: Výrobní aktivita a indexy založené na dotazování nákupních manažerů musí v situaci hibernované ekonomiky nutně klesat. Výrobní sektor oproti službám pocítil daná omezení méně. Podobně jako v případě německých a dalších evropských protějšků tak čekáme v kontextu událostí relativně střídmý propad PMI na 42,0 bodů. Pro nejbližší měsíc je zde výrazné riziko jeho dalšího snížení.

Podíl nezaměstnaných: Standartní vývoj trhu práce by za běžných okolností indikoval pro březen mírný pokles podílu nezaměstnaných s tím, jak se s příchodem jara obnovují některé sezónní práce. Pracovní trh obvykle reaguje se zpožděním na vývoj ekonomiky. Tentokrát je vše jinak. Nástup pandemie a opatření proti zpomalení jejího šíření má za následek recesi ekonomiky a okamžité propouštění zejména ve službách a v menší míře i v průmyslu.

PSALI JSME:
O práci může v Česku přijít přes 200 tisíc lidí

Počítáme s tím, že hibernace ekonomiky přivedla již v březnu na pracovní úřady navíc zhruba přes 100 tisíc žadatelů. To by znamenalo nárůst podílu nezaměstnaných na 4,3 %. Odhad je tentokrát extrémně nejistý, přičemž další vývoj je silně podmíněn vládním postupem u nás i v zahraničí.

Reálné mzdy: Data o vývoji mezd za první čtvrtletí budou do značné míry odrážet vývoj před pandemií. Vyjednané nárůsty mezd v řadě firem a nárůst platů ve veřejné sféře povedou k další slušné statistice o vývoji průměrných mezd za první čtvrtletí. Ke zvyšování mezd za současné situace sáhne málokdo, naopak některé firmy hlásí snižování. Za první čtvrtletí čekáme růst průměrné mzdy o 3,7 % reálně a 7,5 % nominálně.

Spotřebitelské ceny: Spotřebitelské ceny v březnu mohly být hibernací ekonomiky významně ovlivněny. Předzásobení obyvatel potravinami ukazuje šanci na vyšší cenový růst, ale týdenní šetření dramatické nárůsty neindikují. Ceny by měly růst v důsledku zvýšení spotřební daně na tabák a alkohol a dále zvýšení cen elektřiny. Naopak výrazný pokles zaznamenaly ceny u čerpacích stanic vlivem obrovského poklesu cen ropy. Kurzové změny se většinou v inflaci projevují s určitým zpožděním, ale tentokrát bylo oslabení koruny natolik silné, že můžeme určité vlivy čekat i zde.

PSALI JSME:
Standardní ekonomické ukazatele selhávají

Průmysl a zahraniční obchod: Za únor s ohledem na lednový nárůst a zlepšení indexu nákupních manažerů čekáme přibližně meziměsíční stagnaci průmyslové výroby a zmírnění meziročního poklesu průmyslu na -0,3 % z předchozích -1,4 %. Otázkou je samozřejmě březen, kdy zejména zastavení výroby v automobilkách povede k prudkému poklesu statistik z výroby. Propady lze pak čekat i v zahraničním obchodě, a to v obou směrech – tedy v exportu i importu.

Maloobchodní tržby: Dobrá situace domácností pravděpodobně ještě v únoru udržela solidní růst maloobchodních tržeb. Ovšem propad spotřebitelské důvěry v březnu je předzvěstí dalšího vývoje. Nicméně nízká spotřebitelská důvěra s sebou tentokráte neponese jen úspory, ale současně i předzásobení některým zbožím jako jsou potraviny, léky, drogerie či vybraná elektronika. Za únor čekáme růst tržeb v maloobchodu meziročním tempem 4,8 % bez segmentu aut a 2,4 % celkově.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak zachránit českou ekonomiku? Třeba i „shazováním peněz z vrtulníku“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.