Ruská ekonomika bude obětí vývoje na komoditních trzích

Názor
Padající ceny ropy a zemního plynu budou zhoršovat ekonomickou situaci v zemích, které jsou závislé na vývozu těchto surovin. Jednou z hlavních obětí se stane Rusko, které se nachází v nepříliš dobré ekonomické situaci.
Putinovi se sice daří udržovat na uzdě státní rozpočet, zemi však chybí investice, které by modernizovaly hospodářství. Foto: Depositphotos.com

Hrubý domácí produkt Ruska představuje necelá tři procenta světové ekonomiky, což je zhruba dvanáctkrát méně než v případě Spojených států. Ruská ekonomika je jen trochu větší než španělská a o poznání menší než italská. Z ekonomického pohledu proto nemůžeme na Rusko hledět jako na světovou velmoc, přestože vojenští stratégové mohou mít jiný názor.

Ruské ekonomice se v posledních letech příliš nedaří. Historicky nejvyšší úrovně hrubého domácího produktu vyjádřeného v dolarech Rusko dosáhlo v roce 2013. Následující roky byly o poznání slabší, což se projevuje na životní úrovni Rusů. Vladimiru Putinovi se sice daří udržovat na uzdě státní rozpočet, zemi však chybí investice, které by modernizovaly hospodářství.

PSALI JSME:
Rusko masivně nakupuje zlato

Podle Mezinárodního měnového fondu ruská ekonomika vzroste v letošním roce o 1,2 procenta, což je méně, než předpokládaly dřívější odhady. Nízký odhad růstu však v sobě nezahrnuje současný vývoj na komoditních trzích. Ruská ekonomika je silně závislá na vývozu nerostných surovin. Po vyhrocení obchodních válek mezi Spojenými státy a Čínou se prudce propadly ceny ropy a zemního plynu. To jde přímo proti ekonomickým zájmům Ruska, které se stává jednou z obětí vývoje na komoditních trzích.

Současný vývoj může ruskou ekonomiku dostat do stagnace. Rusko se přitom stále potýká s negativními dopady mezinárodních sankcí. Pro další vývoj bude důležité sledovat, jak se zachová ropný kartel OPEC. Ten by mohl přistoupit k výraznějšímu omezení těžby, aby se snížila nabídka ropy na trzích a tím se mohla opětovně zvýšit cena. I kdyby se tak stalo, lze očekávat, že příjmy Ruska z prodeje surovin v letošním druhém pololetí nenaplní očekávání.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kartel OPEC i Rusko budou dál omezovat těžbu ropy

Zavřít reklamu ×
 1. nejvyšší hrubý DPH mělo Rusko v roce 2013 – ergo to doporučuji číst asi tak, že poté co se Putin rozhodl anektovat Krym šla ruská ekonomika do kopru -nejen západní sankce, ale i zvýšené výdaje (na Krym třeba 🙂 a na propagandistickou ofenzívu na všech frontách). )

  • Do kopru půjde celá zlodějská „ekonomika“ Západu, která žije na dluh a pokles cen ropy a plynu při klesajících zásobách je indikátor začínající recese, která vyvrcholí kolapsem bank a burzovního trhu !!

  • Ruská ekonomika je postavená na 40$/barel, cokoliv navíc jde do fondu budoucnosti…prosím informujte místo plkú a přání soudruhú z Nato.

 2. Ruská ekonomika bude obětí banditského řízení státu, kleptokracieněkdejší bolševické Rusko dnes míří mílovými kroky spíše k fašismu, než k demokracii (Zatímco v Německu jsou blouznivci o návratu do Sudet a Čtvrté říši každému k smíchu (resp. za katrem psychiatrických léčeben).) Pokud jde o státní uspořádání, nachází se dnes Rusko kdesi na pomezí samoděržaví, socialismu a tzv. „státního kapitalismu“ . Politicky pak má dnešní ruská postsovětská kleptokracie – s trochou nadsázky ⎼ blíž ke Kimovu či Berdymuhamedovu režimu, než k standardní parlamentní demokracii evropského typu, a v případě Kadyrovova Čečenska pak spíše k Bokassovu bizarnímu císařství či Haiti Papa Doca a jeho Tonton Macoutes. Pokud někomu připadá tvrzení, že Rusko je na cestě k fašistickému režimu, přitažené za vlasy, pak by se měl zamyslet nad fakty.
  O tom, že v Rusku již zapustilo své kořeny i neonacistické hnutí, rovněž není sebemenších pochyb. V zemi dnes existuje až několik stovek neonacistických organizací sdružujících podle odhadů na 70-100 tisíc aktivních členů. (To, že nejde o komunitu aktivní jen ve virtuálním světě internetových diskuzí, potvrzují statistiky ruské nevládní organizace Sova, podle nichž jen v letech 2004-2012 došlo v Rusku [oficiálně] k 549 rasově motivovaným vraždám a skoro 3500 vážným zraněním ne-ruských obyvatel. V r. 2013 bylo v Rusku jen při oficiálně registrovaných xenofobních, rasistických a ideologicky motivovaných útocích zavražděno min. 20 lidí a nejméně 173 osob při nich utrpělo zranění. V r. 2016 byly rasistické útoky zaznamenány v 16 ruských regionech. Důležitou skutečností je, že tisíce stoupenců neonacistických a nacionalistických organizací se účastní i bojů na východní Ukrajině po boku proruských separatistů.)
  Možná to někoho překvapí, ALE tak, jako kdysi jezdili do Moskvy anarchisté a komunisté (slovy Gottwaldovými) „učit se, jak zakroutit buržujům krky“, dnes tam putují z celého světa i náckové, aby absolvovali kurzy, jak rozvrátit EU a NATO, … a ztroskotanci a naivní pitomci typu Monsona, Seagala, Depardieua a Snowdena. Přesně v souladu s Leninovou tézí o „užitečných idiotech“.
  Aktivizace ultrapravicových a ultralevicových uskupení − jako jsou Ruská národní jednota (RNE), Slovanský svaz, Ruská pravoslavná armáda, Černá sotňa, Bílá legie, Pamjať, Strana národní suverenity Ruska (NDPR), Fronta národní spásy, Jiné Rusko, Nacionálně-revoluční fronta, Severská aliance, Křesťanský stát – Svatá Rus, Sláva Rusku, Lidově-nacionální strana, Ruská nacionálně-socialistická strana (RNSP), atd., atd. − která pojí xenofobie, šovinismus a idea imperiálního revanšismu, jen dokresluje obrázek ruské společnosti na prahu nové totality. Šokujícím obrázkem pro veterány Velké vlastenecké musí být pohled na neonacisty pochodující ulicemi někdejšího Leningradu (dnes St, Peterburgu).

  Viz článek „MOSKVA – Odvěká Mekka světové reakce“
  https://ferohrabal.blogspot.com/2019/01/moskva-mekka-svetove-reakce.html
  +
  „RUSKÝ ANTIMAJDAN aneb OPRIČNICKÁ DEMOKRATURA V PRAXI“: http://ferohrabal.blogspot.sk/2017/05/rusky-antimajdan-navrat-opricniny.html
  +
  „RUSKO – poslední koloniální mocnost“: http://ferohrabal.blogspot.sk/2017/04/rusko-posledni-kolonialni-mocnost.html
  +
  „Nové Rusko“ — podfuk nebo iluze ? : http://ferohrabal.blogspot.sk/2017/04/nove-rusko-podfuk-nebo-iluze.html

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Izrael prodá Jordánsku 50 miliard litrů vody

Nedostatek pitné vody komplikuje životy lidí ve více regionech na světě. V budoucnu se může stát příčinou masové migrace. Z těchto důvodů je vhodné podporovat rozvoj technologií na odsolování mořské vody.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Jako protiváha „velké čtyřce“ jsme tu začínali jako poslední. Ale jako jediní jsme zůstali ryze českou firmou,“ říká Josef Jaroš

Rozhovor
Josef Jaroš (*42) je většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo Group. Na růstu firmy se podílí prakticky od začátku, za tu dobu toho ale stihl ještě mnohem víc, prozradil v rozhovoru pro FAEI.cz. Během časově náročného povolání vystudoval bohosloveckou fakultu, stal se ředitelem pražského Divadla Na Fidlovačce a také už několik pomáhá malým a středním podnikům, které tvoří páteř české ekonomiky, …
Rolovat nahoru