Růst výrobních cen v listopadu dále zrychlil

Názor
České ceny průmyslových výrobců v listopadu pokračovaly ve svižném růstu, když meziměsíčně stouply o 1,2 procenta. Růst výrobních cen zrychlil i v meziročním vyjádření, a to z 11,6 procenta na 13,5 procenta.
Vzhledem k nedostatku stavebních materiálů není překvapivé, že šly nahoru i ceny stavebních prací. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nejvýrazněji se na něm v meziměsíčním srovnání stále podílely ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry (1,9 % meziměsíčně), rostly ale i ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů.

Poslední vývoj na světových komoditních trzích, kdy cena ropy v průběhu posledních týdnů poklesla z 85 dolarů za barel na současných zhruba 75 dolarů, naznačuje, že situace v této kategorii by se již mohla stabilizovat. Celkově se domníváme, že ceny ropy by dál již růst neměly.

Kromě energií a komodit rostly i ceny v potravinářském průmyslu (1,1 % meziměsíčně), což se dříve či později pravděpodobně promítne i do spotřebitelské inflace. Na druhou stranu v listopadu klesly ceny kovů, dřeva a papíru, což by mohlo signalizovat, že problémy s nedostatkem vstupních surovin by mohly začít pomalu slábnout.

PSALI JSME:
Ceny v průmyslové výrobě rostou nejrychleji od vzniku samostatné republiky

Kromě cen tržních služeb se zdražovalo i v ostatních primárních okruzích. Ceny zemědělských výrobců v meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta meziměsíčně. Nahoru šly ceny obilovin, olejnin, vajec, mléka i ovoce. V meziročním srovnání pak ceny zemědělských výrobců stouply o 14,6 procenta.

Vzhledem k nedostatku stavebních materiálů není překvapivé, že šly nahoru i ceny stavebních prací. V listopadu v meziměsíčním srovnání konkrétně o 0,4 procenta, ve srovnání s říjnovými 0,9 procenta je však tempo mírnější.

Celkově je z aktuálních statistik patrné, že cenové tlaky v domácí ekonomice zatím zůstávají silné. Pro centrální banku to bude argument, aby v utahování měnové politiky dále pokračovala. Na prosincovém zasedání tak předpokládáme, že sáhne k 75bodovému zvýšení klíčové úrokové sazby. Ani to ale nebude ještě poslední. Příští rok se zřejmě podíváme na čtyři procenta.

PSALI JSME:
Cenový chaos ochromuje naše hospodářství

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Služby opět v plusu

Služby mají za sebou další úspěšné čtvrtletí a daří se jim kompenzovat nejenom výpadek z doby covidu, ale i vyrovnávat útlum tuzemského průmyslu. Zejména proto se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí udržela …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB