Růst výrobních cen v listopadu dále zrychlil

Názor
České ceny průmyslových výrobců v listopadu pokračovaly ve svižném růstu, když meziměsíčně stouply o 1,2 procenta. Růst výrobních cen zrychlil i v meziročním vyjádření, a to z 11,6 procenta na 13,5 procenta.
Vzhledem k nedostatku stavebních materiálů není překvapivé, že šly nahoru i ceny stavebních prací. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nejvýrazněji se na něm v meziměsíčním srovnání stále podílely ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry (1,9 % meziměsíčně), rostly ale i ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů.

Poslední vývoj na světových komoditních trzích, kdy cena ropy v průběhu posledních týdnů poklesla z 85 dolarů za barel na současných zhruba 75 dolarů, naznačuje, že situace v této kategorii by se již mohla stabilizovat. Celkově se domníváme, že ceny ropy by dál již růst neměly.

Kromě energií a komodit rostly i ceny v potravinářském průmyslu (1,1 % meziměsíčně), což se dříve či později pravděpodobně promítne i do spotřebitelské inflace. Na druhou stranu v listopadu klesly ceny kovů, dřeva a papíru, což by mohlo signalizovat, že problémy s nedostatkem vstupních surovin by mohly začít pomalu slábnout.

PSALI JSME:
Ceny v průmyslové výrobě rostou nejrychleji od vzniku samostatné republiky

Kromě cen tržních služeb se zdražovalo i v ostatních primárních okruzích. Ceny zemědělských výrobců v meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta meziměsíčně. Nahoru šly ceny obilovin, olejnin, vajec, mléka i ovoce. V meziročním srovnání pak ceny zemědělských výrobců stouply o 14,6 procenta.

Vzhledem k nedostatku stavebních materiálů není překvapivé, že šly nahoru i ceny stavebních prací. V listopadu v meziměsíčním srovnání konkrétně o 0,4 procenta, ve srovnání s říjnovými 0,9 procenta je však tempo mírnější.

Celkově je z aktuálních statistik patrné, že cenové tlaky v domácí ekonomice zatím zůstávají silné. Pro centrální banku to bude argument, aby v utahování měnové politiky dále pokračovala. Na prosincovém zasedání tak předpokládáme, že sáhne k 75bodovému zvýšení klíčové úrokové sazby. Ani to ale nebude ještě poslední. Příští rok se zřejmě podíváme na čtyři procenta.

PSALI JSME:
Cenový chaos ochromuje naše hospodářství

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB