Rychlý odhad dopadu nových vládních opatření na letošní rozpočtový deficit

Názor
V září zveřejněná prognóza z dílny samotného ministerstva financí implikovala deficit veřejných rozpočtů ve výši 356 miliard korun. V tom je i hospodaření krajů a obcí; po odečtení jejich pravděpodobného mírného přebytku (v minulých letech měly samosprávy v průměru zřetelné přebytky – pozn. aut.) může na samotný státní rozpočet připadat necelých 400 miliard. Tolik pohled ze září.
Je otázka, jak velká část peněžních toků vyvolaných nynějšími opatřeními se v hospodaření vlády účetně projeví až v číslech za příští rok. Ilustrační foto: Wikimedia.org

Ministerstvo financí také uvádí, že od března do konce září vydalo na přímou pomoc (Pětadvacítka, Antivirus a pod.) 97 miliard Kč. Pro jednoduchost předpokládejme,
(a) že těch nejdobrodružnějších cca sedm týdnů od půlky března do konce dubna se (i s případným zpožděním) týkaly řekněme dvě třetiny uvedené částky, tj. 65 miliard korun,
(b) že vláda nebude zavádět žádná výrazná opatření nepřímého rázu (odklady záloh daní do roku 2021 apod.; ta, která už platí, jsou zřetelně méně razantní než ta jarní),
(c) že dobrodružná epizoda, která právě začíná, bude stejně dlouhá jako ta jarní.

PSALI JSME:
Ministerstvo financí se připravuje na zvýšené náklady spojené s druhou vlnou pandemie

Vše uvedené by celkově znamenalo, že zářijový pohled je třeba zhoršit o oněch cca 65 miliard korun. Výsledné (samozřejmě velmi hrubé) očekávání pro letošní výsledek státního rozpočtu tak bude maximálně někde kolem 450 miliard Kč.

Pokud tedy zvyšování salda nenabere v nejbližších týdnech výrazně vyšší tempo, než v nejhorších jarních měsících, pak by letošní rozpočet nakonec zdaleka neměl vyčerpat celou schválenou částku 500 miliard korun.

Navíc – vzhledem k různým administrativním zpožděním a vlivu svátků na konci roku – je otázka, jak velká část peněžních toků vyvolaných nynějšími opatřeními se v hospodaření vlády účetně projeví až v číslech za příští rok (byť hned na jeho počátku).

Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Celkový účet za druhou vlnu může dosahovat až 900 miliard korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.