Státní rozpočet za únor prohlubuje schodek na 86,1 mld. Kč

Názor
Stát hospodařil za první dva měsíce letošního roku s deficitem 86,1 miliardy korun. Celkové příjmy poklesly meziročně o 5,4 procenta a výdaje naopak vzrostly o 18,1 procenta. Vzhledem k lednové statistice, domácímu vývoji pandemie a schválenému navýšení plánovaného rozpočtu není oznámený výsledek překvapením.
Stát hospodařil za první dva měsíce letošního roku s deficitem 86,1 miliardy korun. Ilustrační foto: wikimedia.org

Na příjmové straně nejvíce zaujme vývoj inkasa přímých daní. V případě daně z příjmu fyzických osob můžeme poprvé vidět čistý efekt daňových změn v letošním roce. Její inkaso kleslo meziročně o čtvrtinu, zatímco celkové daňové příjmy jsou nižší zhruba o deset procent. Do srovnání ale vstupují pouze první dva měsíce minulého roku, které ještě nebyly dotčeny covidovou krizí.

Další výraznou položkou je daň z příjmu právnických osob, kterou ovlivňuje její čtvrtletní splatnost záloh. Proto aktuálně vykazuje největší ztrátu vůči plánu ministerstva financí. Ten navíc stále počítá s původní verzí státního rozpočtu s deficitem 320 miliard korun, čímž zveřejněný únorový výsledek ztrácí na vypovídací hodnotě.

Na výdajové straně i v únoru největší roli hrály transfery podnikatelským subjektům, na které stát od začátku roku vynaložil zhruba 25 miliard korun. Naopak úspory vznikají na straně investic, které se potýkají s tradičním pomalým rozjezdem v novém roce.

PSALI JSME:
Česko padá do dluhu. Vláda musí představit plán, jak z něj ven

Na druhou stranu necelých 12 mld. Kč je druhou nejvyšší únorovou hodnotou v historii. Nicméně stejně jako v případě příjmové strany je i tady v souvislosti s dalším vývojem obtížné vyvozovat hlubší závěry vzhledem k nejisté budoucnosti kompenzačních programů.

Pro letošek počítáme s deficitem státního rozpočtu 400 miliard korun. Celkové veřejné finance by tak prohloubily loňský rekordní deficit na 6,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Nicméně aktuální vývoj pandemie a reakce vlády vytváří riziko pro naši prognózu ve směru hlubšího deficitu.

Březnový výsledek státního rozpočtu ukáže, jakým způsobem zareagovala ekonomika na další vládní opatření a do jaké míry se budou naplňovat nově představené kompenzační programy, které by vytvářely další náklady pro státní rozpočet.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Šokující schodek rozpočtu? Jen na první pohled

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.