Systémovou podjatost stavebních úřadů nový zákon neřeší

Názor
Pro nemoc zavřeno. Tak to často vypadá na nejmenších stavebních úřadech, kde pracuje pouze jediný zaměstnanec. Pokud onemocní, nebo si vezme delší dovolenou, všechna stavební řízení se na čas zastaví. V případě dlouhodobé nemoci dokonce dojde ke kolapsu nové výstavby a dlouhé měsíce se nic nezačne stavět.
Silná lobby starostů opět přispěla k tomu, že se povolovací proces v nové bytové výstavbě nejspíš výrazně nezkrátí. Foto: Depositphotos.com

Nejde bohužel o ojedinělý případ, ale velmi reálný problém. Stavebních úřadů s jediným člověkem jsou totiž v České republice desítky. A nový stavební zákon tento problém řeší. Skončí totiž všechny stavební úřady s jedním či dvěma úředníky. Bohužel však jen ty, všechny ostatní stavební úřady na obcích nejspíš zůstanou.

Jde o nešťastný kompromis vyjednaný mezi ministerstvem pro místní rozvoj a představiteli samospráv. Resort totiž v novém zákonu původně počítal s kompletním zrušením místních stavebních úřadů a převedením jejich zaměstnanců přímo pod statní stavební úřady.

Tomu se starostové a primátoři bránili zuby nehty, protože nechtěli přijít o vliv na stavební úředníky. V podstatě se tak otevřeně přihlásili k porušování zákona, protože stavební úřad je ze zákona na samosprávě nezávislý.

Lidé pohybující se v oboru však dobře vědí, že jedna věc je představa napsaná na papíře, a skutečnost druhá. Úředníci na mnoha stavebních úřadech jsou často vystaveni nepřípustnému tlaku vedení radnice, které na ně tlačí například přes jím jmenovaného tajemníka. Právě ten totiž mimo jiné rozhoduje o odměnách všech úředníků, včetně těch řešících novou výstavbu.

PSALI JSME:
Centralizovaný stavební úřad eliminuje lokální zájmy a odblokuje zaseknuté povolování staveb

Přes neustálé upozorňování na tuto systémovou podjatost se s tím dosud nic nestalo. A nezmění se to nejspíš ani v blízké budoucnosti. Zástupci měst a obcí se totiž s ministerstvem dohodli na ponechání stavebních úřadů ve zhruba čtyřech stovkách větších obcí. Teprve nad nimi budou fungovat krajské stavební úřady a nejvyšší stavební úřad.

Silná lobby starostů tak opět přispěla k tomu, že se povolovací proces nejspíš výrazně nezkrátí. Investoři se stále budou odvolávat proti podjatému rozhodnutí úředníků na místní úrovni a nadřízený krajský stavební úřad jim to bude vracet k novému rozhodnutí.

Stavebník tímto úřednickým ping-pongem bude i nadále ztrácet drahocenný čas. Obávám se, že pokud zákon projde v této kompromisní dohodě, tak se nějakého výrazného zlepšení současné tristní situace nedočkáme.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centralizovaný stavební úřad nezávislý na radnicích - nutný krok ke stavebnímu rozvoji

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Hypotéka může zkomplikovat rozvod

Obecně platí, že když se ze společných peněz financuje nemovitost, která je ve vlastnictví jen jednoho z manželů, je třeba to při vypořádání majetku u rozvodu druhému z manželů nahradit. Nedávný rozsudek Nejvyššího …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB