Radon pomáhá od bolestí, jod a brom s rozhýbáním

Téma týdne

Léčebné lázně Jáchymov a Sanatoria Klimkovice účinně pomáhají lidem s vrozenými handicapy i lidem nejrůznějšími úrazy, včetně těch z dopravních nehod. Kombinují nejmodernější terapeutické postupy s léčebnými účinky tamních vod. V Jáchymově je voda obohacená radonem, která zmírňuje bolest, Klimkovice zase nabízejí jodobromovou solanku, jež působí na pohybový aparát. Obě zařízení se letos zapojila do projektu Poúrazová péče.

Klimkovickou vlajkovou lodí je neurorehabilitační program KlimTherapy. Reprofoto: Sanatoria Klimkovice

„Při dopravních nehodách dochází k působení velké energie. Rozhodující je směr a síla nárazu. Dochází k širokému spektru následků od smrti po lehčí poranění. Čelní srážky doprovází poranění hlavy, mozku, zlomeniny obratlů, poranění hrudníku. Může dojít také jen k poranění měkkých tkání bez zlomenin. Pokud dojde prudkému předklonu a záklonu hlavy, má to za následek poranění měkkých tkání krku, v nejtěžších případech i kostí. Mluvíme o takzvaném whiplash syndromu. Může to vést k dlouhodobým následkům v podobě bolestí šíje, hlavy, brnění v horních končetinách a rozvoji funkčních poruch,“ popisuje spektrum zranění, se kterými do jeho ústavu přicházejí účastníci autonehod, primář jáchymovského léčebného domu Radium Palace Mudr. Jindřich Maršík.

„Přidat se mohou zlomeniny dolních končetin, případně kyčlí a pánve, pokud tělo narazí například do palubní desky vozidla. Boční nárazy pak často vedou k poranění ramene nebo celé končetiny, ale i hlavy a dolní končetiny. Rozhodující je rychlost. Čím vyšší, tím větší je i riziko poranění páteře a míchy. Velký vliv má i místo nárazu,“ doplňuje výčet.

NEJMODERNĚJŠÍ METODY

Většina pacientů jezdí do Léčebných lázní Jáchymov s chronickými bolestmi. To se týká i pacientů po autonehodách, u nichž se rozvinula třeba poúrazová artróza. Zdejší personál jim od bolestí pomáhá nejlepšími neurofyziologickými metodami, jaké jsou momentálně dostupné. Mezi ně patří například Kabatova metoda neboli PNF, což je proprioceptivní nervová facilitace, jež je založena na myšlence probuzení svalové aktivity z periferie.

„Máme vyškolené lidi na Vojtovu metodu, všichni jsme prošli také školením na SM Systém, což jsou cviky na prevenci a léčbu bolestí zad, které vytvořil MUDr. Richard Smíšek. Skvěle použitelná při různých blokádách je také metoda Ludmily Mojžíšové, která se původně používala k léčení ženské funkční sterility,“ přibližuje další používané metody primář Maršík.

BOLESTI ZMIZÍ NEBO SE ZMÍRNÍ

Po třítýdenním pobytu v jáchymovských lázních mohou potíže pacientů vymizet, nebo se alespoň výrazně zmírnit. Během dalších několika týdnů se pak ještě projeví příznivé dozvuky radonových koupelí. Ty přicházejí na řadu tam, kde nezaberou běžné léčebné postupy aplikované v jiných lázeňských a rehabilitačních zařízeních. V takových případech pomůže kombinace fyzioterapeutických postupů a radonových koupelí.

Na druhou stranu nejsou radonové koupele vhodné pro každého. Stejně tak není Jáchymov vhodný pro pacienty plně odkázané na lůžko či vozík. „Kontraindikací jsou také stavy vedoucí například k inkontinenci způsobené neurologickými příčinami,“ doplňuje primář.

Na rozdíl od jiných zařízení však v Jáchymově vítají i přítomnost dalšího člena rodiny. Ta je žádoucí kvůli tomu, že se s pacientem zúčastňuje cvičení, naučí se správné postupy a může mu pak pomáhat s terapií i v domácím prostředí.

NEBOJÍ SE UČIT V ZAHRANIČÍ

V průběhu dvacetileté historie ústavu se v Sanatoriích Klimkovice zaměřili na nejmodernější rehabilitační metody, jako je například neurorehabilitace s využitím „kosmického“ obleku Therasuit. Tu se klímkovičtí naučili v americkém Michiganu a nyní je v česku známá jako KlimTherapy a je určena pro léčení pohybových potíží v důsledku vrozeného či získaného postižení mozku.

Dalším příkladem je CI Therapy, tedy nuceně navozená terapie, kterou si zdejší personál osvojil na alabamské univerzitě. Tato terapie je vhodná při pohybových omezeních horních nebo dolních končetin. Výčet může pokračovat využíváním nafukovacích dlah PANat, nebo dětským lokomočním centrem, zaměřeným na nácvik chůze.

K dispozici tam je například dynamický vertikalizátor Thera-trainerBalo, který umožňuje nácvik rovnováhy ve vertikální poloze zcela nechodícím pacientům, rehabilitační chodník Therapie, nebo nově také první český Prodrobot na nácvik chůze.

„Chodník Therapie naše fyzioterapeutky samy zkombinovaly s prvky jiné rehabilitační metody, aby ho mohli využívat i děti, které nedokážou bez pomoci stát. Nově vzniklému zařízení, které využívá zpevňující gumy, říkáme Spiderwalk, protože pacient v něm vypadá tak trochu jako Spiderman,“ popisuje vedoucí fyzioterapeutka Sanatorií Klimkovice Romana Holaňová.

NEJEN POHYBOVÉ PROBLÉMY

V Klimkovicích ale neposkytují poúrazovou péči jen lidem s pohybovými těžkostmi. Mají programy i pro ty, kteří mají poruchy paměti, řeči, musí se naučit polykat a nezapomínají ani na to, že všechny poúrazové stavy můžou provázet psychické potíže. Kognitivní centrum, které se těmto pacientům věnuje, má ve výbavě počítače s programy určenými pro trénink mozku a to včetně lidí, kteří žádným způsobem viditelně nekomunikují.

„U některých klientů přidáváme speciální logopedii, kde pacient trénuje nejen komunikaci, ale třeba polykání potravy a podobně. Zásluhou našich lázní se do České republiky poprvé dostala také speciální léčba dysfagie, tedy získané poruchy polykání, kterou úspěšně používají kliničtí logopedi ve světě. Využívá přístroje VitalStim a je určena hlavně pro pacienty po cévní mozkové příhodě nebo po úrazu hlavy,“ připomíná Holaňová.

„Pokud mají zaveden PEG, tedy umělý přívod potravy přímo do žaludku, pak se terapie soustředí na jeho odstranění. Jde o poměrně náročnou a pro pacienty velmi důležitou metodu, pro kterou je v České republice jen velmi málo odborníků. Principem VitalStim terapie je specializovaná forma neurosvalové elektrické stimulace. Do svalů krku se pomocí elektrod dodává malý, pečlivě kalibrovaný elektrický proud, který stimuluje motorické nervy v hrdle, zatímco se pacient snaží vyvolat polknutí,“ říká vedoucí fyzioterapeutka.

LÉČÍ VODA Z TŘETIHOR

Původním základním kamenem klimkovické péče je zdejší voda, která pochází z třetihor. Její stáří se tedy pohybuje od 2,5 do 66 milionů let. To by však samo o sobě nikoho nevyléčilo. Klíčovým je vysoký obsah jodidů a bromu, který je zde vyšší než v jakékoli mořské vodě.

„Jodobromová voda změkčuje a uvolňuje svalové kontraktury, zlepšuje prokrvení tkání a orgánů, zmírňuje akutní i chronické zánětlivé procesy a zklidňuje kožní defekty. Snižuje také krevní tlak a výrazně zvyšuje vstřebávání zánětlivých výpotků. Působí též výrazně analgeticky, zmírňuje spasticitu svalů, podporuje imunitní procesy, má příznivý účinek na celkovou kondici, motoriku a funkci periferního i centrálního nervového systému,“ vysvětluje Holaňová.

Podobná jodobromová solanka se v Evropě vyskytuje jen v Itálii, Rakousku a jižním Polsku. Ta z Klimkovic má však nejvyšší obsah léčivých látek.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.