bool(false)

Téměř každý sedmý Čech cestuje za hranice bez pojistky

Alarmujících 11 % Čechů se na zahraniční cestu delší než tři dny nikdy nepojišťuje. Vyplývá to z ankety, kterou zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI). Jen na rodinnou dovolenou se pojistí 33 % českých turistů, zatímco každý druhý Čech si před cestou za hranice delší než tři dny zaplatí pojistku pokaždé.

Ilustrační foto: Pixabay

Podle zjištění ERV Evropské pojišťovny jezdí do zahraničí bez jakékoli pojistky dokonce 17 % Čechů. V tom nejdůležitějším, tedy v pokrytí výdajů v případě zdravotních potíží, spoléhají přitom na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), který po vstupu ČR do Evropské unie zajišťuje bezplatné zajištění základního ošetření nejen v rámci eurospolečenství, ale také v dalších zemích. To však platí pouze teoreticky a také podle vyjádření Všeobecné zdravotní pojišťovny je nezbytné se před cestou do zahraničí komerčně připojistit.

Příslib bezplatného ošetření v zahraničí v rámci mezinárodních smluv se totiž vztahuje pouze na základní úkony a navíc pouze ve vybraných zdravotnických zařízení. Jejich seznam je samozřejmě dostupný, ale pro turistu je prakticky nemožné se orientovat v systému zdravotnictví cizí země a hledat konkrétní ordinaci, navíc pod tlakem nepříznivých událostí.

EHIC neuplatníte např. při transportu a repatriaci, navíc prakticky každé ošetření bude patrně obsahovat úkony přesahující rámec garantovaného základního, tedy nastává nutnost platby. A hlavně – kdo se někdy nechal v zahraničí ošetřit, nepochybně zažil, že lékař se v první řadě zajímá o pojistku a teprve poté o diagnózu. I když především u praktických lékařů se, bez ohledu na uzavřené komerční pojištění, stejně platí v hotovosti a turista pak tento výdaj uplatňuje po návratu u své pojišťovny. Je tedy nutné si obstarat lékařskou zprávu a potvrzení o platbě.

Obdobná situace je u cestovního pojištění, které bývá součástí platebních karet. Často se však jedná jen o základní pojištění, limity pojistného jsou nízké a mohou zahrnovat jen základní léčebné výlohy a asistenční služby. Přitom náklady na hospitalizaci především v exotických zemích jdou do desetitisíců a v případě náročnějších operací a nutnosti letecké přepravy do české nemocnice se jedná až o milióny korun. Při sjednání nízkého limitu však cestovatel platí rozdíl ze svého a může být nepříjemně překvapený, jak vysoké ceny se účtují za zdánlivě banální úkony už v sousedních zemích.

Podle zjištění ERV Evropské pojišťovny přitom třetinu turistů vůbec nezajímá, za jakých podmínek byli pojištěni. Rozsah pojistné ochrany, tedy jaká rizika chtějí pojistit, si při výběru cestovního pojištění zjišťuje pouze devět procent cestujících Čechů. Nutností tedy je před cestou si ověřit výši limitů pojistného plnění a podmínky, za nichž lze kartu využít. A jaká pojistná rizika kryje.

Týdenní pojištění léčebných výloh čtyřčlenné rodiny v Evropě a některých blízkých zemích přitom obvykle stojí několik set korun a cena komplexního pojištění, tedy i úrazu, ztráty zavazadel a odpovědnosti za škodu, jen o málo více. Rozsah pojištění je nutné stanovit i s ohledem na program dovolené, především na sportovní aktivity. Pojištění léčebných výloh s přiměřeným limitem je však základní nutností. Důležitou součástí pojistek je rovněž zajištění asistenční služby po 24 hodin denně v několika světových jazycích.

Cestovní pojištění nabízejí v široké nabídce a s množstvím bonusů všechny komerční pojišťovny, ale je možné si je pořídit také u zdravotní pojišťovny, což bývá výhodné především pro její klienty.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}
  1. Nechápu k čemu si tedy platíme zdravotní pojištění a jsme v evropské unii, když jakmile se něco stane, tak je nám evropský průkaz pojištěnce k ničemu… Pojišťovny zkrátka berou peníze a pak se jim nechce platit…

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Boj o nekuřáctví: Vysoké daně, nebo omezování rizika?

Dnes považujeme za zcela normální, že se v práci nebo v dopravních prostředcích nekouří. Mnozí z nás si ale určitě pamatují, že ještě před sametovou revolucí se nejen v Československu vesele kouřilo téměř všude. Rok …

Šance na vyléčení rakoviny prostaty je vysoká

Rakovina prostaty je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním mužů, každý rok jich u nás onemocní až sedm tisíc. Přesto, že rakovina prostaty většinou roste pomalu a obvykle je dobře léčitelná, ji podlehne téměř …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru