To nejlepší z obou dluhopisových světů

Výnosy dvouletých a tříletých amerických státních dluhopisů jsou nyní čtyřikrát vyšší než jejich průměr po globální finanční krizi a výrazně nad dlouhodobým průměrem (viz graf níže, pozn. aut.). Dluhopisy přitahují značný příliv prostředků do fondů, neboť výnosy jsou vysoké a inflační šok se zmírňuje.
Výnosy dvouletých a tříletých amerických státních dluhopisů jsou nyní čtyřikrát vyšší než jejich průměr po globální finanční krizi a výrazně nad dlouhodobým průměrem. https://cz.depositphotos.com/

Novější druh burzovně obchodovaných dluhopisových fondů s cílovou splatností se rovněž těší oblibě jako způsob, jak uzamknout současné vysoké výnosy spolu s nízkými náklady a diverzifikací struktury ETF (burzovně obchodované fondy, pozn. red.). Nejsou pro každého, s rizikem reinvestice do splatnosti při potenciálně nižších výnosech, ale ilustrují obnovený zájem o dluhopisy.

Peníze letos proudí do fondů peněžního trhu i do dluhopisů, kde hledají jistotu i výnos. Loňský medvědí trh s akciemi vedl k výraznému hledání bezpečí. Po dramatickém cyklu úrokových sazeb Fedu (centrální banka USA) a historickém poklesu dluhopisového trhu v loňském roce jsou nyní nabízené úrokové sazby a výnosy dluhopisů v USA nejvyšší za poslední roky.

Akciové fondy letos zaznamenaly odliv 90 miliard dolarů, a to navzdory jejich letošním téměř dvouciferným výnosům. Příliv prostředků z amerického peněžního trhu činil 180 miliard amerických dolarů, což odčerpává vklady z bank a tlačí na jejich ziskové marže.

Dluhopisové fondy na druhé straně zaznamenaly příliv 80 miliard dolarů. Rostoucí mezerou se staly tzv. dluhopisové fondy obchodované na burze s cílovou splatností (ETF), které nabízejí transparentnost výnosů a nízkonákladovou likviditu.

Tento typ dluhopisového fondu nabízí nejbližší zkušenost s vlastnictvím jednotlivých dluhopisů, ale s výhodami ETF. Drží své dluhopisy až do jejich splatnosti, což dává možnost zafixovat aktuální výnosy. Investoři budou nadále získávat původní výnos, i když úrokové sazby v budoucnu klesnou.

Zatímco pevná splatnost a návratnost jistiny ke stanovenému datu umožňuje investorům plánovat budoucí známé výdaje a závazky tím, že přizpůsobí potřeby splatnosti dluhopisového fondu. Jako je například odchod do důchodu, koupě domu nebo zaplacení školného na univerzitě. Společnost BlackRock je zpopularizovala v roce 2010, kdy uvedla na trh řadu iBond a její verze amerických státních a podnikových dluhopisů.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB