Trh s ropou se znatelně zotavuje

Názor
Trh s ropou se díky omezení produkce a oživení poptávky znatelně zotavuje a již brzy najde novou rovnovážnou polohu. Ropa dále stoupá a při zpětném pohledu lze říci, že krátkodobý propad ceny WTI do záporu minulý měsíc patrně zachránil celý trh a nastartoval zotavení, jehož jsme nyní svědky.
Trh s ropou se znatelně zotavuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tváří v tvář zvýšenému riziku naplnění nádrží a rozsáhlého kolapsu cen vystupňovali významní producenti po celém světě své úsilí o omezení produkce. Právě to, spolu s oživením poptávky, označila International Energy Agency ve své dosud poslední zprávě Oil Market Report za klíčovou příčinu zotavení, k němuž už měsíc dochází.

Toto posílení však mělo za následek také kolaps time spreadů, což může v nadcházejících měsících znamenat, že se bude vracet ropa z tohoto druhu spekulací. Kromě vývoje cen ropy Brent na počátku tohoto měsíce ukazují níže uvedené grafy také zúžení šestiměsíčního spreadu mezi futures s termínem 20. července a 21. ledna.

Vzhledem k tomu a také s ohledem na předpovědi, že se poptávka ještě nejméně další rok úplně nezmátoří, máme pocit, že současné zotavení může nakonec zajít na úbytě. Také je třeba počítat s rizikem, že někteří američtí producenti břidlicové ropy zoufale bojují o přežití, a tak mohou svou produkci ve chvíli, kdy cena dosáhne ekonomicky přijatelných 30 dolarů za barel, zase rychle obnovit.

V případě ropy jsme i nadále přesvědčeni, že má dlouhodobě býčí vyhlídky, ale tento svůj názor vyjadřujeme raději investicemi do velkých naftařských společností s dobrým kapitálovým zajištěním a ne do produktů, jako jsou ETF, které pracují s cenami futures.

Autor hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trh ropou se zhroutil, její cena spadla do mínusu

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zdraží pohonné hmoty, elektřina i zemní plyn

Koronavirová krize vedla k omezení spotřeby průmyslových komodit. Díky tomu se snížily burzovní ceny ropy, elektřiny i zemního plynu. S postupnou obnovou globálního hospodářství se však budeme muset připravit na …

Po silném oživení HDP na konci roku znovu klesne

Dnes zveřejněný zpřesněný odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) přinesl významnější revizi předběžných čísel oznámených koncem října. Česká ekonomika ve třetím …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru