Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně rozsáhlé cenové korekce a značného nárůstu tržní volatility.
Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu přenášejí negativně na globální finanční trhy. Určitou míru zajištění investorům stále může nabídnout zlato, které pro ně může být vhodným „bezpečným přístavem“. Ilustrační foto: Pixabay.com

Hlavní americký index S&P 500 se tak například v posledních dnech dostal na úroveň, kde byl naposledy kolem poloviny letošního února. Jaká jsou specifika současných burzovních pohybů a co můžeme ještě od trhů očekávat?

Akcie a dluhové cenné papíry jsou velmi citlivé na očekávanou úroveň inflace a na to, jak na ni může reagovat americká centrální banka (Fed). V návaznosti na poněkud horší, než očekávaný index spotřebitelských cen CPI, se akcie skutečně propadly a výnosy dluhopisů prudce vzrostly. CPI index v USA se již delší dobu stabilně drží nad třemi procenty, což je nad cílem tamní měnové autority.

Inflace je bohužel v americké ekonomice skutečně pevně zakořeněná. Na začátku letošního roku se přitom očekával pohyb sazeb směrem výrazně dolů. Připomínám, že ještě v únoru trh propisoval šest až sedm snížení úrokových sazeb pro letošní rok. To nyní neplatí, pokud vůbec sazby půjdou dolů, bude to v září, a to pouze kosmeticky o 25 bazických bodů.

To se samozřejmě začíná projevovat zejména na „vyšponovaných“ technologických akciích spojených s umělou inteligencí. Akcie, jako Intel a AMD, zaznamenaly od začátku března poklesy o zhruba 35 procent, což je značný propad.

Na druhou stranu se Nvidia držela poměrně stabilně. Ačkoli i zde byly zaznamenány určité ztráty, nebyly tak dramatické jako u Intelu a AMD. V pátek se však kurz Nvidia propadl o deset procent. To značí, že mezi investory v tuto chvíli mohutně roste nervozita.

Pokud se podíváme na historické zkušenosti s propady na trzích, vidíme, že obvykle se mohou pohybovat od menších propadů o několik procent až po větší korekce, kdy hodnoty mohou klesnout o deset, dvacet nebo i více procent. V extrémních případech může dojít k takzvaným tržním krizím s propady přes 20 procent nebo dokonce 50 procent a více.

Z pohledu posledních cenových poklesů tak stále jde o relativně zdravou korekci po mohutných růstech z posledních měsíců. Současné slevy tak brzy mohou být lukrativní investiční příležitostí, zvlášť pokud by inflace dále nerostla.

Určitou míru zajištění investorům stále může nabídnout zlato, které působí protiinflačně, a i přes určité zpomalení růstu pro ně může být vhodným „bezpečným přístavem“. Vysoké rozpočtové deficity ve vyspělých zemích, nárůst geopolitických rizik, vysoká inflace. To je prostředí, ve kterém se tomuto drahému kovu značně daří. U jiných aktiv to nyní bude vyžadovat od investorů značnou dávku trpělivosti.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB