Tři Češi ze čtyř si o svých volných penězích rozhodují sami

Tři čtvrtiny Čechů se při investování svých volných finančních prostředků rozhodují sami, bez pomoci odborníka. Poradit si nechá jen čtvrtina dotázaných. Vyplývá to z průzkumu, který si u společnosti Click4Survey zadal Finanční a ekonomický institut (FAEI).

Ilustrační foto: FAEI.cz

„Potěšitelné je, že i domácnosti s příjmem do 20 tisíc korun měsíčně si dokáží vytvářet finanční rezervu,“ komentoval výsledky průzkumu předseda institutu Přemysl Souček. Tři pětiny dotázaných přitom uvedly, že volné finanční prostředky ukládají pravidelně.

Nejvíce českých domácností potvrdilo svůj měsíční příjem ve výši do 35 tisíc a do 50 tisíc korun (shodně po 38 procentech). Devět procent českých domácností má podle průzkumu příjem do 65 000 Kč. Jen čtyři procenta domácností mají příjem vyšší, zatímco domácností s příjmem do 20 tisíc korun je 12 %.

Nejdéle měsíc by z vytvořených rezerv dokázalo vést domácnost při náhlém výpadku všech příjmů 18 procent dotázaných. Třicet osm procent domácností by si poradilo nejdéle čtvrt roku, 23 % půl roku a pětina nejdéle rok. Pouhá dvě procenta jsou na tom tak, že už by nikdy nemusela vykonávat žádnou výdělečnou činnost.

Průzkum ukázal, že 60 % Čechů ukládá své finanční prostředky na spořicí účet v bance, na běžném bankovním účtu je nechá ležet 56 % lidí. Penzijní připojištění podle výsledku průzkumu používá šest Čechů z deseti, stavební spoření pak necelá polovina (46 %).

Třicet procent dotázaných odpovědělo, že má sjednáno kapitálové životní pojištění. „Každý šestý Čech (17 %) stále dává své volné finance do prasátka nebo pod slamník,“ podivil se nad výsledky průzkumu předseda FAEI.

Kolektivní investování prostřednictvím fondů využívá podle výsledků průzkumu každý desátý dospělý obyvatel ČR, individuálně investuje (akcie, dluhopisy…) 13 procent z dotázaných. O jedno procento (14 %) více jich využívá termínovaný vklad, čtyři procenta lidí stále ještě vlastní vkladní knížky.

Nákup nemovitostí využívá k investicím osm procent respondentů, investiční zlato nakupují 4 procenta z nich a 2 % lidí nakupuje umělecká díla a starožitnosti.

Necelá polovina Čechů (45 %) uskutečnila větší individuální investici anebo si sjednala některý ze spořicích finančních produktů před méně než rokem. Před méně než třemi lety to bylo 27 % respondentů, sedmnáct procent pak zhruba před pěti lety.

Tři čtvrtiny respondentů uvedly, že je zprostředkovatel při podpisu smlouvy nebo při přechodu ke konkurenci neinformoval o výši své provize. Drtivá většina dotázaných – 88 procent – se např. u životního pojištění domnívá, že odpovídající provize pro zprostředkovatele by měla být ve výši 15 procent. Podle zbytku respondentů pak může být provize v rozmezí 90-200 %.

Čtyřicet pět procent Čechů uvedlo, že obdrželo nabídku zprostředkovatele, aby některý ze svých finančních produktů předčasně ukončil a sjednal si jiný u konkurence.

Přes tři pětiny respondentů (62 %) si myslí, že zprostředkovatelé finančních produktů jsou vždy ve střetu zájmů, protože nabízejí produkt, z něhož budou mít největší provizi (zisk). Jen necelá čtvrtina má za to, že se mu zprostředkovatelé snaží nabídnout ten nejlepší produkt, a 15 procent dotázaných o tom nikdy nepřemýšlelo. Pro regulaci provizí prodejců/zprostředkovatelů se v průzkumu vyslovili čtyři z pěti dotázaných (79 %).

×
  1. Lobby zprostředkovatelů finančních produktů je obrovským kolosem, proto zatím všechny snahy regulovat jejich nehorázné zisky neuspěly. Snad teď?

Zobrazit pingbacky

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflaci v Německu táhnou zejména pohonné hmoty

Finální odhady červnového vývoje spotřebitelských cen v Německu potvrdily jejich meziměsíční nárůst o 0,6 %. Meziroční růst zůstal také beze změny, když činil 0,9 %. Po květnovém poklesu cen o 0,1 %, tak německá …

Hypotéky prudce zlevňují

Koronavirová krize nepřináší jen samé špatné zprávy. A nejde jen o levné pohonné hmoty. Poprvé od loňského září bylo začátkem června možné hovořit o opravdu plošném zlevňování hypoték. Od 1. června citelně snížila …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru