Týden na akciových trzích: Žádná sláva, akcie na obou stranách Atlantiku klesaly

Názor
Hlavní událostí týdne bylo zasedání Evropské centrální banky (ECB). Měnové nastavení se podle očekávání neměnilo. Nicméně ECB řekla, že začne pomalu, aby nevyděsila trhy, snižovat tempo nákupů aktiv. Bez dalších detailů, včetně načasování. Průmyslová výroba pozitivně překvapila jak u sousedů v Německu, tak i u nás doma. Tuzemská inflace naopak předvedla vyšší než očekávaný růst.
Všechny dny v týdnu skončilo obchodování v červeném. Za tento týden hlavní index pražské burzy PX snížil svou hodnotu o 0,71 procenta. Foto: PSE

Americký trh

Tento obchodní týden byl v USA kratší o pondělní svátek práce. Dnes otevřel hlavní index S&P500 silnější o 0,17 procenta (4 501,12 bodu), nicméně prakticky okamžitě začal klesat. Pravděpodobně se dočkáme prohloubení ztráty ostatních obchodních dnů. S&P500 sice ustoupil z historických maxim z konce minulého týdne, ale stále je velmi blízko. Za celý týden to vypadá na ztrátu kolem 1,05 procenta.

Evropské akciové trhy

Pouze v pondělí dokázaly evropské akcie růst. Evropský index (Stoxx Europe 600) se dnes krátce před koncem obchodování obchodoval slabší o 0,18 procenta (466,73 b.). Dnešní seance byla poklidná ve velmi úzkém rozmezí, ale na samém konci obchodování index klesal a dostal se hlouběji do záporného teritoria. Za celý týden skončí index slabší asi o 1,10 procenta.

Pražská burza

Týdenní výkon

Všechny dny v týdnu skončilo obchodování v červeném. Pokles za celý týden tak nikoho nepřekvapí. Za tento týden hlavní index pražské burzy PX snížil svou hodnotu o 0,71 procenta (1 284,48 b.). Jediným jménem, které skončilo výše, je Philip Morris ČR (+1,40 %, 15 940 Kč).

První tři dny tohoto týdne slušně posiloval a jeho cena se místy dostala i nad hranici 16 tisíc korun. Současná úroveň znamená letitá maxima. Necelé čtyři desetinky přidal také operátor O2 CE (+0,38 %, 263 Kč), ale to bylo vše.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Akcie v Praze pouze rostly, za mořem se opět posouvala rekordní laťka výše a výše

V čele poklesu stály bankovní tituly, které za týden ztratily asi procento: Komerční banka (-1,21 %, 818 Kč), Erste Group (-0,93 %, 875 Kč), Moneta (-1,12 %, 88 Kč). Ztrácela také pojišťovna VIG (-1,43 %, 620 Kč). Nejhůře na tom byla ale Kofola (-3,65 %, 317 Kč).

Tady je nutné zmínit kombinaci dvou negativních faktorů. Jednak je to rychlé šíření pandemie a z toho plynoucí obavy z možných omezení, když Kofola generuje velkou část zisků právě ohrožených sektorů jako gastronomie, a jednak možné realizace zisků po slušném růstu v posledních týdnech po velmi silných výsledcích.

V pátek:

Přestože dnes většina společností obchodujících se na pražské burze rostla, hlavní index PX oslabil (-0,13 %, 1 284,48 b.). Za tím je pravděpodobně dnešní pokles Erste o 1,46 % (875 Kč), která má v indexu velkou váhu. Zhruba půl procenta odevzdaly také Stock (-0,52 %, 114,80 Kč), a VIG (-0,40 %, 620 Kč).

Kofola se dnes stala premiantem se ziskem 2,26 procenta (317 Kč), nicméně to nestačilo vyrovnat ztráty v ostatních dnech tohoto týdne. Za zmínku stojí ještě růst akcií ČEZu (+0,29 %, 683,50 Kč) a v samém závěru obchodování také České zbrojovky (+0,85 %, 473 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Akcie v Praze, Evropě i Americe tento týden rostly

Zavřít reklamu ×
  1. Jak jako žádná sláva. Nádherně kolísali. Zcela dokonale a matematicky přesně řekl bych. To, jestli v týdnu skončili nad nebo pod otevírací cenou je úplně jedno, stejně jsou nadhodnocený jak prase. Vydělal jsem za ten týden tolik, co za celou dobu od dubna.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB