V Praze se pozemky nakupují hodně draze

Průměrný pozemek v Praze se v průměru prodává za jedenáctkrát vyšší cenu než v Královéhradeckém kraji. Vyplývá to z informací největšího tuzemského realitního serveru Sreality.cz. Největší nabídka pozemků je nyní ve Středočeském kraji, kde jsou však po Praze druhé nejdražší.

Ilustrační foto: Pixabay

Praha je se svými 5 223 Kč za metr plochy nejčastěji prodávaných pozemků zdaleka nejdražší, vždyť hned za ní se v cenovém žebříčku ocitnuvším Středočeský kraj může vykázat „pouhých“ 1 200 Kč za metr2, jižní Morava 1 000 Kč a Plzeňský kraj 693 Kč. A kde jsou pozemky nejlevnější? Ve zmíněném hradeckém kraji (465 Kč), na Vysočině (499 Kč) a Pardubickém kraji (514 Kč).

Žebříček byl sestaven podle tzv. mediánů, čili středních hodnot na ose od nejdražšího po nejlevnější nabízený metr čtvereční, a proto má lepší vypovídací hodnotu než průměr, protože není tolik zatížen extrémy na obou stranách.

Téměř tři čtvrtiny prodávaných pozemků jsou stavební parcely, menší část tvoří zahrady, louky a pole. Většina prodávaných pozemků je bez sítí, nemají tedy připojenou vodu, kanalizaci, elektřinu ani plyn. Částečně zasíťované pozemky mají přivedenou obvykle alespoň elektřinu. Kompletně zasíťované pozemky tvoří zhruba pětinu nabídky, jsou typicky menší, do tisíce m2.

Rozdíl v obvyklé ceně plně zasíťovaného stavebního pozemku a stejného pozemku bez sítí dosahuje za celou ČR u pozemků do tisíce m2 až půl miliónu korun. U větších pozemků do 1 500 m2 je to i přes šest set tisíc korun.

Při koupi nezasíťovaného pozemku lehce přesahujícího tisíc metrů tedy lze v některých regionech ušetřit až milión korun. To je částka, z níž se na přivedení sítí obvykle vydá jen menšina a za zbytek lze pořídit minimálně základy a třeba i část hrubé stavby.

Obliba nezasíťovaných pozemků souvisí se zálibou Čechů v kutilství a s přesvědčením, že to sami zvládnou levněji. Pokud si však před koupí pozemku nezjistí důležité informace o blízkosti sítí, podloží a podobně, může se jim snaha ušetřit prodražit. Když například na pozemek nelze přivést vodu či plyn, čekají kutily dodatečné náklady třeba na vrtání studny nebo na vytápění elektřinou.

Srovnání cen pozemků vychází z inzerátů, které byly na Sreality.cz zadané v loňském létě. Celkem zde lidé nabízeli k prodeji téměř 24 000 pozemků. Medián jejich rozlohy byl 1 300 metrů čtverečních a cena 735 korun za m2.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru